Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 28.05.2021
BoE Para Politikası Kurulu Üyesi Vlieghe: "Enflasyonda 1970'lerle kıyaslama hatalı"
İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu Üyesi Gertjan Vlieghe, BoE'nin, enflasyonun hedeflenen yüzde 2 oranını aşarak 2021 sonunda yüzde 2,5'e ulaşacağı öngörüsüne ilişkin olarak, "Bu durum geçici olacaktır.
Enflasyon - 28.05.2021
Son dakika! New York borsası yükselişle açıldı
Ayrıca, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, nisanda yıllık yüzde 3,1 artarak 1990'lardan bu yana kaydedilen en yüksek artışı gösterdi.
Enflasyon - 28.05.2021
Amerikalıların kişisel gelirleri nisanda azalırken, harcamaları arttı
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de nisanda aylık bazda yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 3,1 arttı.
Enflasyon - 28.05.2021
AA Finans'ın mayıs ayı Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,39 artmasını bekliyor.
Enflasyon - 28.05.2021
Türkiye Bankalar Birliği'nin 64. Genel Kurul Toplantısı
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Enflasyonla mücadelede, bütüncül bir bakış açımız var. Uyguladığımız maliye politikalarıyla, para politikasını desteklemeye devam edeceğiz.
Enflasyon - 28.05.2021
TCMB / Kavcıoğlu: Sıkı parasal duruş tampon işlevi görecek
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sıkı parasal duruşun; "enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon" işlevi göreceğini vurguladı.
Enflasyon - 28.05.2021
Egeli sanayici ve ihracatçılardan ISO ilk 500 değerlendirmesi
İlk 500'ün yaklaşık yüzde 13'ünü EBSO üyesi firmaların oluşturduğunu kaydeden Yorgancılar listedeki veriler analiz edildiğinde firmaların üretimden satışlarının ortalama yüzde 15 ile enflasyonun altında kaldığının görüldüğüne işaret etti.
Enflasyon - 28.05.2021
Asya borsaları, Çin hariç yükseldi
Analistler, enflasyon endişeleri ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanma ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerin küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenmesine neden olduğunu belirtti.
Enflasyon - 28.05.2021
Brent petrol 69 doların üzerine yükseldi
Buna karşılık, altın fiyatları dolar ve ABD tahvil getirilerinde yaşanan yükseliş nedeniyle hafif gerilerken, yatırımcılar enflasyona ilişkin verilere odaklandılar.
Enflasyon - 28.05.2021
Küresel piyasalar yoğun veri gündemine odaklandı
Küresel ölçekte açıklanan makroekonomik veriler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin iyimserliğin devam etmesine neden olurken, enflasyon endişeleri ve para politikalarına ilişkin belirsizlikler piyasalarda dalgalanmalara neden oluyor.
Enflasyon - 27.05.2021
New York borsası yükselişle kapandı
Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Temsilciler Meclisi'nde yaptığı konuşmada, enflasyondaki artışın geçici olacağını ancak bu yılın sonuna kadar sürebileceğini ifade etti.
Enflasyon - 27.05.2021
ABD Hazine Bakanı Yellen: "Gördüğümüz son enflasyon geçici olacak"
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, enflasyondaki artışın geçici olacağını ancak bu yılın sonuna kadar sürebileceğini ifade etti.
Enflasyon - 27.05.2021
Borsa günü düşüşle tamamladı
Analistler, enflasyon endişeleri ile yeni tip koronavirüs salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanma ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerin küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenmesine neden olduğunu söyledi.
Enflasyon - 27.05.2021
Altın fiyatları düştü, petrol yatay
"JP Morgan geçen haftaki bir araştırma notunda, enflasyonun artmaya devam etmesi halinde emtiaların yatırımcılar için faydalı bir koruma görevi göreceğini belirtti.
Enflasyon - 27.05.2021
BIST100 yüzde 0.84 düştü, dolar 8.50 lirada
ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerin, enflasyon baskısına karşın tahvil alımları gibi canlandırma önlemlerini sürdüreceği yönündeki açıklamalarının da etkisiyle dolar başlıca para birimleri karşısında Ocak ayından bu yana en düşük düzeylerine geriledi.
Enflasyon - 27.05.2021
Dünya Bankası Türkiye Ekonomik İzleme Raporu'nun tanıtım toplantısı
Enflasyonun bu yıl içerisinde yüzde 15,5 olmasını beklediklerini ifade eden Knight, "2022 ve 2023'te mevcut potansiyel büyümenin her yıl için yüzde 4,5 gerçekleşmesini mevcut veriler ışığında bekliyoruz.
Enflasyon - 27.05.2021
MÜSİAD Denizli Şube Başkanı Akgün, aşının yaygınlaşmasının ekonomiye olumlu etkisi olacağını belirtti
İmalat sanayine baktıkları zaman çarkların hızlı döndüğünü rakamların ortaya koyduğunu vurgulayan Akgün, şunları kaydetti: "Genel itibarıyla Türkiye'yi her zaman yüzde 5 büyüyebilecek bir ülke olarak görüyoruz. İç piyasadaki daralma nedeniyle imalat sanayimiz ve ticaret yapan birçok esnafımız ihracata yöneldi. Bu belki de bizim için gelecek açısından çok iyi olur. Özellikle burada en kritik konu hizmet sektörü. Sosyal yaşamda bir açılma, herkesin, yani restoranların, kafelerin hepsinin açıldığı bir dönemi düşünürseniz ki şu anda Avrupa'da, Amerika'da, İngiltere'de görüyoruz, bunlar yavaş yavaş başladı. Bu sayede bir kere normalleşmeye adım atmış oluyoruz. Bu bakımdan bu sürecin önümüzdeki yaz döneminde bir miktar rahatlayacağını düşünüyoruz. Aşıların yaygınlaşması ve aynı zamanda da sosyal açıdan toplumsal bağışıklığın kazanılması, önümüzdeki aylarda Türkiye'nin daha sağlıklı bir şekilde büyüme süreci, kalkınma süreci sürdürmesine katkı sağlayacak." Akgün, kredi maliyetlerinin yüksek olmasının imalat sanayinde sıkıntılara neden olduğunu da kaydederek, "Faizin bundan sonra yükselmemesi ve düşürülebilmesi için enflasyonla mücadelenin çok iyi yapılması lazım.
Enflasyon - 27.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Analistler, enflasyon endişeleri ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanma ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerin küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenmesine neden olduğunu bildirdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Sayfa 9 - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. Haftaya düşüşle başlayan dolar 8,50'den işlem görüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 24.6.2021 16:14:35. #1.16#

title