Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 25.05.2021
ABD'nin, 2030'a kadar nükleer silahlar için 634 milyar dolar harcama yapması bekleniyor
Gelecek 10 yılda beklenen 140 milyar dolarlık artışın yaklaşık yüzde 49'unun, "şimdi yapılan tahminin kapsadığı 10 yıllık sürenin 2019 tahmininin kapsadığı süreden iki yıl sonra başlaması ve bitmesi nedeniyle ortaya çıktığı" belirtilen raporda, ayrıca 2028-2030 arasındaki ekonomi genelinde beklenen enflasyonu da yansıttığı ifade edildi.
Enflasyon - 25.05.2021
Avrupa borsaları günü karışık seyirle kapattı
Avrupa borsaları, küresel piyasalarda artan enflasyon endişelerinin hafiflemesiyle günü karışık seyirle tamamladı.
Enflasyon - 25.05.2021
Altının ons fiyatı 1,890 doları aştı
"JP Morgan geçen haftaki bir araştırma notunda, enflasyonun artmaya devam etmesi halinde emtiaların yatırımcılar için faydalı bir koruma görevi göreceğini belirtti.
Enflasyon - 25.05.2021
New York borsası yükselişle açıldı
Ekonomik aktiviteye ilişkin pozitif beklentilerin etkisiyle dün günü yükselişle tamamlayan endeksler, ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyon endişelerini yatıştırmaya yardımcı olan açıklamalarıyla bugün de benzer bir seyir izlemeye devam etti.
Enflasyon - 25.05.2021
Rusya Merkez Bankası'ndan IMF'ye "kaplumbağa" benzetmesi
IMF, Kasım 2020'de yüzde 4'lük enflasyon hedefinin tutturulması için Rusya'ya para politikasını yumuşatma ve faizleri düşürme tavsiyesinde bulunmuştu.
Enflasyon - 25.05.2021
Borsa günün ilk yarısında yükseldi
Analistler, dünya genelinde beklentilerden iyi gelen makroekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin enflasyonist endişeleri yatıştıran açıklamalarının, küresel pay piyasalarındaki alış ağırlıklı seyri desteklediğini ifade ederek, BIST 100 endeksinde de bankacılık hisseleri öncülüğünde pozitif bir seyir izlendiğini belirtti.
Enflasyon - 25.05.2021
Avrupa borsaları, İngiltere hariç yükselişle açıldı
Analistler, ekonomik aktiviteye ilişkin pozitif beklentiler ve artış eğilimindeki emtia fiyatlarının, enflasyon endişelerinin devam etmesine neden olduğunu ancak pay piyasalarının pozitif görünümünü koruduğunu ifade etti.
Enflasyon - 25.05.2021
Petrol fiyatları yükseldi, altın yatay
Ahlatcı Yatırım'ın günlük bülteninde, dünya'nın önde gelen yatırım bankasının (Goldman Sachs) Brent petrolün varil fiyatının 80 dolara çıkmasını beklediğine işaret edilerek, şöyle denildi: "İran ve ABD  görüşmeleri devam ederken İran Cumhurbaşkanı Çin Devlet başkanı ile  petrol ihracatı ile ilgili görüşme gerçekleştirdi.  ABD'deki petrol  sondaj kulesi sayısı bir önceki haftaya göre 4 artarak toplamda 356'ya  yükseldi. Son bir yıldaki artış 119'u buldu. Teknik açıdan bakılacak  olursa, yatay hareketine devam etmesi beklenilen Brent Petrol'de 68.90  ve 69.30 dolar direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan  gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 68.10  ve 67.80 dolar destek seviyeleri önem arz ediyor." Bültende, altın fiyatlarına ilişkin de şöyle denildi: "Dolar endeksinde görülen geri çekilmenin devam etmesi değerli metal  için olumlu seyri devam ettiriyor.  Enflasyon beklentilerinin  artmasıyla birlikte seyrini kuvvetlendiren altın için Fed yetkilisi Brainard'ın enflasyon ile ilgili önlemler alınabileceği sinyali  dikkatle takip edilmesi gerekiyor.
Enflasyon - 24.05.2021
Son dakika... New York borsası yükselişle kapandı
Analistler, enflasyon endişelerinin devam ettiğini, yatırımcıların bu hafta ABD'nin ilk çeyrek büyümesinin yanı sıra cuma günü açıklanacak kişisel gelir ve harcamalar verilerini takip edeceğini belirtti.
Enflasyon - 24.05.2021
Borsa günü yatay tamamladı
Analistler, küresel pay piyasalarının enflasyon ve para politikalarına yönelik belirsizlikler ve açıklanan verilerin desteklediği büyüme beklentileriyle yön arayışında olduğunu söyledi.
Enflasyon - 24.05.2021
Altın ve petrol fiyatları yükseldi
Küresel ekonomideki toparlanma belirtilerinin riske duyarlı varlıklara talebi artırmasına karşın, artan enflasyon baskısının etkisiyle yükselen altının ons fiyatı 1,885 doları aştı.
Enflasyon - 24.05.2021
Forum İstanbul
"2021'de küresel ekonomi büyüyecek" Hakan Ateş, salgınla mücadele kapsamında yapılan mali ve parasal destekler ile aşının beklenenden hızlı toparlanma getirdiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: "2021'de küresel ekonomi büyüyecek. ABD ve Çin ekonomisi pandemi öncesi seviyelerine ilk çeyrekte neredeyse dönmüş durumda. Avro Bölgesi ve İngiltere'de 2021 büyüme beklentisi sırasıyla yüzde 4,4 ve yüzde 5, 3 oldu IMF verilerine göre. Ancak, yaşanan istihdam ve eğitim kaybı, borçluluk oranlarındaki artış ve artan eşitsizlikler özellikle gelişen ve az gelişmiş ekonomilerde kalıcı hasarlar verdi. İçinde bulunduğumuz bir tarafta yüksek likidite ve arz dengesizlikleri diğer tarafta artan tasarruflar ve ertelenmiş talep harcaması yüksek, enflasyonu yüksek, faizi yüksek birbirini besleyen bir döngü oluşturdu.
Enflasyon - 24.05.2021
New York borsası yükselişle açıldı
Enflasyon endişeleri ve kripto paralardaki dalgalanmaların da etkisiyle geçen haftayı karışık bir seyirle tamamlayan endeksler, yani haftanın ilk işlem gününde pozitif bir seyir izledi.
Enflasyon - 24.05.2021
Son dakika haberi... Altın fiyatları yükseldi, petrol yatay
Son dakika gelişmesine göre Küresel ekonomideki toparlanma belirtilerinin riske duyarlı varlıklara talebi artırmasına karşın, artan enflasyon baskısının etkisiyle yükselen altının ons fiyatı 1,880 doları da aştı.
Enflasyon - 24.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Enflasyonist endişeler ile açıklanan verilerin desteklediği büyüme beklentileri küresel çapta pay piyasalarının yön bulmasını zorlaştırırken, Hindistan'da yeni tip koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 300 bini aştı.
Enflasyon - 24.05.2021
VİOP'ta endeks kontratı haftaya düşüşle başladı
Analistler, küresel pay piyasalarının enflasyon ve para politikalarına yönelik belirsizliklerle yön arayışında olduğunu bildirdi.
Enflasyon - 24.05.2021
Son dakika haberleri... Küresel piyasalar yön arayışında
Edinilen son dakika gelişmesine göre Küresel piyasalarda enflasyon ve para politikalarına yönelik belirsizliklerle karışık bir seyir izlenirken, yeni haftada açıklanacak makroekonomik veriler yine gündemin odağında yer alacak.
Enflasyon - 21.05.2021
Petrol fiyatları yükseldi, altın yatay
ABD ekonomisindeki toparlanmaya yönelik iyimserliğin riske duyarlı varlıklara talebi artırmasıyla hafif gerileyen altın fiyatları ise, doların başlıca para birimleri karsında değer yitirmesi ve artan enflasyon baskısının etkisiyle kazanımlarını büyük ölçüde korudu.
Enflasyon - 21.05.2021
Avrupa Merkez Bankası, enflasyondaki yükselişin "geçici" olduğuna inanıyor
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, Avro Grubu toplantısında enflasyon konusunu görüştüklerini belirterek, "ECB olarak 2021 yılında enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu düşünüyoruz.
Enflasyon - 21.05.2021
İMKON'dan "demir, çimento, beton fiyatlarındaki artış Rekabet Kurulunca incelenmeli" çağrısı
Tellioğlu, sektörün önündeki engellerin kaldırılması gerektiğinin altını çizerek, şunları kaydetti: "Demir-çelik ürünlerinde ve diğer temel inşaat malzemelerinde yaşanan fahiş fiyat artışları dövizde yaşanan kur artışı, enflasyon ve faiz parametrelerini kapsayan ekonomik değerlendirmelerle izah edilememektedir.
Enflasyon - 21.05.2021
Almanya'da ekonomik toparlanma mayısta ivme kazandı
İmalat sektöründe arzda yaşanan sorunlar nedeniyle maliyet artışı olduğunu bildiren Smith, enflasyonist baskıların giderek hizmet sektöründe yayıldığını, girdi maliyetlerini ve üretim fiyatlarını rekor seviyelere ulaştırdığını vurguladı.
Enflasyon - 21.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Japonya'da açıklanan nisan ayı enflasyon verisinin yüzde 0,4 ile beklentilerden daha fazla gerilemesinin ardından Nikkei 225 endeksi yüzde 0,8 artarak 28.
Enflasyon - 21.05.2021
BIST100 yüzde 0.46 artışla başladı, dolar 8.38 lirada
TSKB'nin günlük bülteninde, küresel piyasalarda risk iştahının "bir miktar toparlandığına" işaret edilerek, şöyle denildi: "Az sayıdaki makroekonomik veri karışık bir tablo çizerken, enflasyonist kaygılardaki ve faizlerdeki gerileme ile riskli varlıklar toparlandı.
title