Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 31.05.2021
Hak-İş Genel Başkan Vekili Yıldız, kamu sözleşme sürecinden umutlu Açıklaması
Türkiye'nin Kovid-19 salgın sürecini başarıyla yürüttüğünü, bu başarıda çalışanların önemli payı bulunduğunu ifade eden Yıldız, şöyle konuştu: "Başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm iş kollarındaki tüm işçiler büyük bir gayret ve fedakarlık sergiledi. Ekonomimizdeki büyüme biz çalışanların da katkı verdiği bir süreç. Bu sözleşmeyle kamu çalışanları için ortak bir standart getirmek istiyoruz. Bu doğrultuda, taleplerimizi yapıcı, düzenleyici ve makul düzeyde hazırladık. Geçmiş yıllardaki kamu çerçeve protokolüne ilave maddeler ortaya koyduk." Yıldız, sözleşme sürecinin diyalogla hızlı bir şekilde sonuçlanmasını istediklerini ifade ederek, şunları söyledi: "İki konfederasyon olarak çok güçlü bir birliktelikle bu sürece başladık. İnşallah bu süreci aynı şekilde birlikte yürüteceğiz. Bu birliktelik, bu sözleşme sürecinin sonuçlanmasına büyük katkı sağlayacak. Makul talepler hazırlayıp sunduk. Sayın Bakanımızın da bu konuda önderlik yapıp, katkı sağlayacağını düşünüyoruz. Bu sözleşme sürecinin en kısa sürede başarıyla sonuçlanacağına inanıyorum." Tüm kamu işçilerinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini isteyen iki konfederasyon, 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etti.
Enflasyon - 31.05.2021
Türk-İş Genel Mali Sekreteri Ağar, kamu işçisiyle ilgili zam taleplerinin makul olduğunu söyledi
Tüm kamu işçilerinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini isteyen Türk-İş ve Hak-İş, 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etti.
Enflasyon - 31.05.2021
Son dakika! İlk çeyrekteki güçlü seyir, büyüme çıtasını yükseltti
Özellikle yatırımlar tarafında kendi öngörülerinin epey yukarısında gerçekleşmeler kaydedildiğini anlatan Emeç, "Piyasa faizlerinin mevcut seviyeleri göz önüne alındığında bu durum ekonominin gelecek dönemdeki performansı adına ciddi şekilde pozitif bir sinyal niteliği taşıyor. İkinci çeyrek itibarıyla da dış ticaret tarafından gelecek pozitif katkılarla çeyreklik, baz etkileriyle de yıllık bazda tarihi bir büyüme performansı izleyeceğimizi düşünüyor, 2021 yıl genelindeki büyüme tahminimizi ise yüzde 6,2'ye revize ediyoruz. Dolayısıyla büyüme tarafının 2021 yılında odak noktanın büyümeden ziyade enflasyon, fiyat istikrarı ve daha genel olarak finansal istikrar olması gerektiğini düşünüyoruz.
Enflasyon - 31.05.2021
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Bilgin'den kamu işçisinin sözleşme görüşmelerinde uzlaşı vurgusu Açıklaması
Tüm kamu işçilerinin en düşük brüt ücretinin öncelikle 4 bin 800 liraya yükseltilmesini isteyen iki konfederasyon, 2021-2022 için ilk 6 ay yüzde 20, diğer 6 aylar için enflasyon artı yüzde 3 refah payı talep etti.
Enflasyon - 31.05.2021
Hisarcıklıoğlu: Yüzde 7 büyüme son derece memnuniyet verici
'DESTEK ADIMLARININ SÜRDÜRÜLMESİNİ İSTİYORUZ' Hisarcıklıoğlu, oda ve borsa camiası olarak ülke çağında çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek, şunları kaydetti: "2021 yılı için öngörülen 184 milyar dolarlık ihracat hedefini şimdiden geçmiş durumdayız ve yıllık ihracatımızı 200 milyar dolar seviyesinin üzerine taşımak ve böylece tarihi bir eşiği daha aşmak için de Oda ve Borsa camiası olarak ülke çapında çalışmaya devam ediyoruz. Güçlü büyümeyi sürdürebilmek için, kredi faizlerinde ve enflasyonda düşüş, döviz kurlarında istikrar sağlanması gerektiğini ve geçmişte yaptığımız gibi yine bunun başarılabileceğini de düşünüyoruz.
Enflasyon - 31.05.2021
Son dakika: Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin 4 bin 800 TL'ye yükseltilmesini, 2021-2022 için ilk 6 ay %20, diğer 6 aylar için...
Son dakika haberi: Türk-İş ve Hak-İş, kamu işçisinin en düşük brüt ücretinin 4 bin 800 TL'ye yükseltilmesini, 2021-2022 için ilk 6 ay %20, diğer 6 aylar için enflasyon+%3 refah payı talep etti.
Enflasyon - 31.05.2021
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu: "Yüzde 7 büyüme memnuniyet verici, hizmetler sektörüne destek sürmeli"
Güçlü büyümeyi sürdürebilmek için, kredi faizlerinde ve enflasyonda düşüş, döviz kurlarında istikrar sağlanması gerektiğini ve geçmişte yaptığımız gibi yine bunun başarılabileceğini de düşünüyoruz.
Enflasyon - 31.05.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Analistler, enflasyon endişeleri ile yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanma ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerin küresel piyasalarda karışık bir seyir izlenmesine neden olduğunu bildirdi.
Enflasyon - 31.05.2021
Avrupa borsaları karışık seyirle açıldı
Analistler, enflasyon endişeleri ve para politikalarına yönelik belirsizliklerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu bildirdi.
Enflasyon - 31.05.2021
Son dakika ekonomi: VİOP'ta endeks kontratı haftaya yükselişle başladı
Bugün, ABD ve İngiltere'de piyasaların resmi tatil nedeniyle kapalı olacağını anımsatan analistler, veri gündeminde, yurt içinde GSYH ve Almanya'da enflasyonun öne çıktığını kaydetti.
Enflasyon - 31.05.2021
Borsa haftaya yükselişle başladı
ABD ve İngiltere'de bugün piyasaların resmi tatil dolayısıyla kapalı olacağını, veri gündeminde yurt içinde GSYH ve Almanya'da enflasyonun öne çıktığını aktaran analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksinde 1.
Enflasyon - 28.05.2021
Son dakika haberi: New York borsası yükselişle kapandı
Ayrıca, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, nisanda yıllık yüzde 3,1 artarak 1990'lardan bu yana kaydedilen en yüksek artışı gösterdi.
Enflasyon - 28.05.2021
ABD Başkanı Biden'dan 6 trilyon dolarlık bütçe teklifi
Bütçe teklifinin federal harcamaları 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana kaydedilen en yüksek seviyeye çıkaracağı belirtilirken, Cumhuriyetçiler Biden'ın harcama ve vergi planına borç yükünü ve enflasyonu artıracağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.
Enflasyon - 28.05.2021
BoE Para Politikası Kurulu Üyesi Vlieghe: "Enflasyonda 1970'lerle kıyaslama hatalı"
İngiltere Merkez Bankası (BoE) Para Politikası Kurulu Üyesi Gertjan Vlieghe, BoE'nin, enflasyonun hedeflenen yüzde 2 oranını aşarak 2021 sonunda yüzde 2,5'e ulaşacağı öngörüsüne ilişkin olarak, "Bu durum geçici olacaktır.
Enflasyon - 28.05.2021
Son dakika! New York borsası yükselişle açıldı
Ayrıca, ABD Merkez Bankasının (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, nisanda yıllık yüzde 3,1 artarak 1990'lardan bu yana kaydedilen en yüksek artışı gösterdi.
Enflasyon - 28.05.2021
Amerikalıların kişisel gelirleri nisanda azalırken, harcamaları arttı
ABD Merkez Bankası'nın (Fed) enflasyon göstergesi olarak dikkate aldığı çekirdek kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi de nisanda aylık bazda yüzde 0,7 ve yıllık yüzde 3,1 arttı.
Enflasyon - 28.05.2021
AA Finans'ın mayıs ayı Enflasyon Beklenti Anketi sonuçlandı
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 1,39 artmasını bekliyor.
Enflasyon - 28.05.2021
Türkiye Bankalar Birliği'nin 64. Genel Kurul Toplantısı
Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, "Enflasyonla mücadelede, bütüncül bir bakış açımız var. Uyguladığımız maliye politikalarıyla, para politikasını desteklemeye devam edeceğiz.
Enflasyon - 28.05.2021
TCMB / Kavcıoğlu: Sıkı parasal duruş tampon işlevi görecek
Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, sıkı parasal duruşun; "enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve geçici oynaklıklara karşı önemli bir tampon" işlevi göreceğini vurguladı.
Enflasyon - 28.05.2021
Egeli sanayici ve ihracatçılardan ISO ilk 500 değerlendirmesi
İlk 500'ün yaklaşık yüzde 13'ünü EBSO üyesi firmaların oluşturduğunu kaydeden Yorgancılar listedeki veriler analiz edildiğinde firmaların üretimden satışlarının ortalama yüzde 15 ile enflasyonun altında kaldığının görüldüğüne işaret etti.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Enflasyon Haberleri | Enflasyon Haber - Haberler - Sayfa 6 - Enflasyon haberleri, son dakika enflasyon haber ve gelişmeleri burada. VİOP'ta endeks kontratı güne yükselişle başladı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Gizlilik Politikası] - [Çerez Politikası] - [Kişisel Verilerin Korunması] - [Hata Bildir] 15.6.2021 16:26:30. #1.14#

title