Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 11.06.2021
Yılsonu dolar kuru beklentisi ve büyüme beklentisi arttı
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılı Haziran ayı Piyasa Katılımcıları Anketi'nin sonuçlarını paylaştı. Buna göre, cari yılsonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 13,81 iken, bu anket döneminde yüzde 14,46 olmuştur.
Enflasyon - 11.06.2021
Bakan Elvan: "Enflasyonla mücadeleyi bu ülkenin refahı için mutlaka kazanılması gereken bir savaş olarak görüyoruz."
Bakan Elvan: "Enflasyonla mücadeleyi bu ülkenin refahı için mutlaka kazanılması gereken bir savaş olarak görüyoruz.
Enflasyon - 11.06.2021
İSTİB Başkanı Kopuz: "Tarımsal hasılanın yanında gıda güvenliğini de artırmalıyız"
Hükümetin aldığı hızlı kararlar ve uygulamalarla, salgın döneminde büyük bir sorun yaşanmasının önüne geçildiğini aktaran Kopuz, şunları kaydetti: "Biz de sizlerden aldığımız görüş ve önerilerle, bu sürece katkıda bulunduk. Sonuçta salgın yılı olan 2020'de tarımsal üretimimiz arttı. Tarımsal hasılada Avrupa'da 1., dünyada ise 7. konumdayız. Geçtiğimiz günlerde Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, su ürünleri yetiştiriciliğinde de Avrupa Birliği ülkeleri arasında 1. sıraya yükseldiğimizi açıkladı. İnşallah müsilaj sorunu da çözülecek ve bu başarının akamete uğraması engellenecek. Müsilaj sorunu için hükümetimiz tarafından bir eylem planı hazırlandı. Müsilajdan etkilenen balıkçı teknelerine verilen destekler iki katına çıkarıldı ve temizlik çalışmalarına başlandı. Dün gazeteler, 'Gıda Fiyatlarında Erken Uyarı Sisteminin' çok yakında hayata geçirileceğini yazdı. Bildiğiniz gibi bu sistemle, gıda enflasyonunun erkenden önlenmesi hedefleniyor.
Enflasyon - 11.06.2021
Altın fiyatları yükseldi, petrol yatay
ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısı öncesinde hafif gerileyip 1,890 doların altına inen altının ons fiyatı da bu düzeylerde yatay hareket ediyor.
Enflasyon - 11.06.2021
BIST100 yüzde 0.31 artışla başladı, dolar 8.37 lirada
Kredi derecelendirme şirketi Fitch, Merkez Bankası'nın (TCMB) yıl sonuna kadar politika faizini yüzde 17'ye düşürmek için, yılın son birkaç ayına kadar bekleyeceğini öngördüğünü, enflasyonun da yıl sonunda yüzde 15.
Enflasyon - 10.06.2021
Son dakika haberi... New York borsası yükselişle kapandı
Analistler, mali ve para politikalarında artan enflasyona rağmen destekleyici duruşun piyasalarda pozitif etki yaratmaya devam ettiğini bildirdi.
Enflasyon - 10.06.2021
Avrupa borsaları günü karışık seyirle kapattı
Avrupa borsaları, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) politika faiz kararı ve ABD'den gelen enflasyon verisinin etkisiyle günü karışık seyirle kapattı.
Enflasyon - 10.06.2021
Borsa günü yükselişle tamamladı
Analistler, artan enflasyona karşın mali ve para politikalarında destekleyici duruşun devam edeceği beklentilerinin pay piyasalarında pozitif bir seyir izlenmesine neden olduğunu söyledi.
Enflasyon - 10.06.2021
Son dakika haberi | Petrol fiyatları yükseldi, altın yatay
ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısı öncesinde hafif gerileyip 1,890 doların altına inen altının ons fiyatı da bu düzeylerde yatay hareket ediyor.
Enflasyon - 10.06.2021
Avrupa Merkez Bankası, enflasyonda artışın devam etmesini bekliyor
Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, enflasyon oranının son aylarda yükseldiğini, artışın yılın ikinci yarısında da devam edeceğini söyledi.
Enflasyon - 10.06.2021
New York borsası yükselişle açıldı
New York borsası, enflasyondaki yükselişe karşın güne alıcılı başladı.
Enflasyon - 10.06.2021
ABD'de enflasyon 13 yılın ardından ilk defa yüzde 5'e çıktı
ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), mayısta aylık yüzde 0,6 ve yıllık yüzde 5 artarak beklentileri geride bıraktı.
Enflasyon - 10.06.2021
ECB, faiz ve varlık alım miktarını sabit tuttu
Açıklamada, ECB'nin, enflasyon görünümü yüzde 2'ye yaklaşıncaya kadar faiz oranlarını mevcut veya daha düşük seviyelerde tutmayı planladığı belirtildi.
Enflasyon - 10.06.2021
Avrupa borsaları, İngiltere hariç düşüşle açıldı
Analistler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin iyimserliğe karşın, enflasyon endişeleri ve buna bağlı olarak para politikalarına ilişkin belirsizliklerin ise piyasalar üzerinde baskı unsuru olduğunu kaydetti.
Enflasyon - 10.06.2021
Asya borsaları, Hong Kong hariç yükseldi
Analistler, yeni tip koronavirüs salgını sonrası ekonomilerdeki toparlanmaya ilişkin iyimserliğe karşın, enflasyon endişeleri ve para politikalarına ilişkin belirsizliklerin gündemin odağındaki yerini koruduğunu söyledi.
Enflasyon - 10.06.2021
ESİAD Üyeleri ekonomide son durumu konuştu
Güldağ: "Dünyada enflasyon genel bir durum" Dünya Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Güldağ ise yaptığı konuşmada Dünya ekonomisinin seyri konusunda bir panorama sundu.
Enflasyon - 10.06.2021
Petrol ve altın fiyatları geriledi
Altın fiyatları da, ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısı öncesinde hafif geriledi ve ons altın 1,890 doların altına indi.
Enflasyon - 10.06.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne yatay başladı
Analistler, küresel pay piyasalarında bugün ABD'de açıklanacak enflasyon verisi ile Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) toplantısı öncesi sınırlı da olsa iyimserliğin fiyatlandığını bildirdi.
Enflasyon - 10.06.2021
BIST100 yüzde 0.28 artışla başladı, dolar 8.57 lirada
ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası toplantısına odaklanan küresel piyasalarda, başlıca para birimleri karşısında bu yılın en düşük düzeylerinde işlem gören dolar, iç piyasada da yeni güne 8.
Enflasyon - 09.06.2021
New York borsası düşüşle kapandı
Analistler, devam eden enflasyon endişeleri nedeniyle pay piyasalarında karışık/satıcılı bir seyir izlendiğini belirterek, yarın ABD'de açıklanacak enflasyon verisinin yatırımcı kararları üzerinde etkili olacağını kaydetti.
Enflasyon - 09.06.2021
Son dakika haberi | TFF, transfer dönemlerinin bitiş tarihini 1 hafta uzattı
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından bugün gerçekleştirilen toplantıda Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ile transfer dönemlerine ilişkin değişikliklerin yapılması kararlaştırıldı. Alınan kararlar şu şekilde: "1. Covid-19 Pandemisi etkisi göz önüne alınarak; gişe ve ürün satış gelirleri gibi gelirlerde, 2018-2019 sezonu verileri enflasyon ile uyarlanarak bugüne getirilecektir.
Enflasyon - 09.06.2021
TFF; Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ile transfer dönemi tarihlerinde değişikliğe gitti
TFF'den yapılan açıklamaya göre, yönetim kurulu şu kararları aldı: "1- Kovid-19 pandemisi etkisi göz önüne alınarak; gişe ve ürün satış gelirleri gibi gelirlerde, 2018-2019 sezonu verileri enflasyon ile uyarlanarak bugüne getirilecektir.
Enflasyon - 09.06.2021
TFF transfer dönemlerini birer hafta uzattı
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu tarafından bugün bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda Kulüp Lisans ve Finansal Fair Play Talimatı ile transfer dönemlerine ilişkin şu kararlar alındı: "1. Covid-19 Pandemisi etkisi göz önüne alınarak; gişe ve ürün satış gelirleri gibi gelirlerde, 2018-2019 sezonu verileri enflasyon ile uyarlanarak bugüne getirilecektir.
Enflasyon - 09.06.2021
Avrupa borsaları günü karışık seyirle kapattı
Avrupa borsaları, ABD'de açıklanacak enflasyon verilerine ilişkin beklentilerin etkisiyle günü karışık seyirle tamamladı.
Enflasyon - 09.06.2021
Son dakika haber | BIST100 yüzde 0.11 yükseldi, dolar 8.59 lirada
Borsa İstanbul Endeksi (BIST100) 1,445 ve 1,453 puan arasında dalgalandığı Çarşamba gününü, yüzde 0.11 artışla 1,449.17 puanda tamamladı. Kapanışta, BIST Sanayi Endeksi yüzde 0.08 ekside, BIST Mali Endeks yüzde 0.26 ve BIST Hizmetler Endeksi yüzde 0.21 artıdaydı ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası kararının açıklanacağı günün öncesinde, küresel piyasalarda başlıca para birimleri karşısında hafif yükselen dolar, iç piyasada da gün boyu 8.
Enflasyon - 09.06.2021
Gümüş yükseldi, altın ve petrol yatay
ABD'de yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesi, dolar endeksinin 90 düzeyinin de altına düşerek 89.96'ya inmesinin etkisiyle yükselen gümüş fiyatı 28 doları da gördü.
Enflasyon - 09.06.2021
Türkiye Sigorta Birliği Genel Kurul Toplantısı
Benli, sözlerini şöyle sürdürdü: "Önümüzdeki süreçte fon büyüklüğünü ve katılımcı sayılarını çok daha yukarılara çekmek için çalışacağız. Faize duyarlı vatandaşlarımızın gönül rahatlığı ile sistemde birikim yapmaları amacıyla yapılan düzenleme çalışmaları sonrasında BES ve OKS'de sunulan faiz içermeyen fon büyüklüğü giderek artmaktadır. Katılım özel emeklilik fonlarının sektördeki tüm fonlar içindeki ağırlığı yüzde 20'ye yükselmiştir. OKS'de ise bu oran yüzde 62 seviyesindedir. BES ve OKS'nin yüksek getiri sunma kapasiteleri de fon büyüklüklerinin ve katılımcı sayılarının artmasında kilit rol oynuyor. Bu noktada BES ve OKS'de sunulan fonların ortalama getirilerinin enflasyonun üzerinde gerçekleştiğini vurgulamak gerekir.
Enflasyon - 09.06.2021
Salgın etkisiyle Türkiye'de e-ticaret harcamaları yüzde 45 arttı
E-ticaret'e artık lokomotif sektör denilebileceğinin altını çizen Göl, şu değerlendirmelerde bulundu: "İşletmeler artık mekan ve ölçek bağımsız hale geldikleri ve bu nedenle satış yapabildikleri için piyasadaki rekabeti artırıyorlar. Artan rekabet fiyatları düşürüyor ve aslında enflasyonun azalmasına yol açıyor.
Enflasyon - 09.06.2021
KÜRESEL PİYASALAR-Endeksler Avrupa'da yatay, Asya'da ekside
Çin Ulusal İstatistik Bürosu'nun enflasyonun yükseldiğini gösteren verileri açıklamasının ardından Asya - Pasifik bölgesindeki endeksler ise genel olarak eksiye geçti.
Enflasyon - 09.06.2021
Avrupa borsaları, İngiltere hariç yükselişle açıldı
Analistler, makroekonomik veriler ve büyümeye ilişkin tahminlerde yapılan yukarı yönlü revizyonların piyasalardaki iyimserliğin sürmesini sağladığını belirterek, enflasyon endişeleri ve buna bağlı olarak para politikalarına ilişkin belirsizliklerin ise baskı unsuru olduğunu kaydetti.
Enflasyon - 09.06.2021
Asya borsaları karışık seyretti
Analistler, enflasyonist baskılar ve para politikalarının geleceğine ilişkin belirsizliklerle küresel pay piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini bildirdi.
Enflasyon - 09.06.2021
Rusya'da 2021 Yılı Mayıs Ayı Enflasyon Gerçekleşmeleri
Rusya Federal İstatistik Servisi tarafından açıklanan geçici verilere göre; Rusya Federasyonu'nda 2021 yılının Mayıs ayında tüketici enflasyonu aylık %0, 74 ve yıllık %6, 02 seviyelerinde gerçekleşmiştir.
Enflasyon - 09.06.2021
BIST100 yüzde 0.16 artışla başladı, dolar 8.60 lirada
ABD enflasyon verisi ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) para politikası kararının açıklanacağı günün öncesinde, küresel piyasalarda başlıca para birimleri karşısında hafif yükselen dolar, iç piyasada yeni güne de 8.
title