Enflasyon

Enflasyon, mal ve hizmet fiyatlarının genel seviyesinin artıran ve dolayısıyla alım gücünü düşüren orana denir. Merkez bankaları, ekonomiyi sorunsuz bir şekilde çalışır halde tutmak için enflasyonu sınırlamaya ve deflasyona son vermeye çalışırlar. Enflasyon sonucunda bir birim paranın satın alma gücü düşer. Enflasyon sadece belli bir malın veya hizmetin fiyatının tek başına artması değil, fiyatların genel düzeyinin sürekli bir artış göstermesidir.

ENFLASYON HABERLERİ

Enflasyon - 08.06.2021
Borsa güne yatay başladı
Analistler, enflasyonist baskılar ve para politikalarının geleceğine ilişkin belirsizliklerle küresel pay piyasalarında karışık bir seyir izlendiğini söyledi.
Enflasyon - 07.06.2021
Son dakika haberi! Avrupa borsaları Almanya hariç yükselişle kapandı
Son dakika ekonomi haberi: Avrupa borsaları enflasyonda artış endişelerine rağmen günü Almanya'daki DAX 30 endeksi hariç yükselişle kapattı.
Enflasyon - 07.06.2021
New York borsası düşüşle açıldı
Analistler, devam eden enflasyon baskısı ve güçlü istihdam verileri sonrası ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın "daha yüksek bir faiz seviyesinin hem ABD Merkez Bankası (Fed) hem de toplumun faydasına olacağını" söylemesiyle New York borsasında satıcılı bir seyrin izlendiğini ifade etti.
Enflasyon - 07.06.2021
GRAFİKLİ- Yeni Cumhurbaşkanı'nın seçileceği İran'da adayların vaatlerinde neler var?
Özellikle son 3 yıldır ABD yaptırımlarının da etkisiyle ağır ekonomik şartların yaşandığı İran'da adaylar sorunların çözümüne yönelik vaatlerinde genellikle "üretim, istihdam ve ihracatın artırılması, İran riyalinin değer kazanması, dar gelirliler ve evlenmek isteyen gençler için uygun ödeme imkanlı konut sayısının artırılması, tek haneli enflasyon, halka karşı şeffaflık ve dürüstlük, rant ve yolsuzluğun ortadan kaldırılması, dar gelirli kesime yönelik maddi yardım, yönetimde ve ekonomi organlarında köklü reform" gibi konulara değiniyor.
Enflasyon - 07.06.2021
BIST100 yüzde 0.07 artışla başladı, dolar 8.68 lirada
"Beklentilerden düşük Mayıs ayı enflasyonu ve Karadeniz'de ilave doğal gaz rezervi bulunmasına rağmen Türk lirası gelişmekte olan ülke paralarından negatif ayrışmaya devam ediyor.
Enflasyon - 07.06.2021
Dolar 8.67, euro 10.55, sterlin 12.26 lirada
"Beklentileri karşılayamayan istihdam artışı sonucu akabinde FED'in  enflasyon-varlık alımı azaltımı endişelerine dayalı beklentiler bir  miktar zayıflayınca Dolar endeksi yeniden 90,0 seviyesi yakınına doğru  düşüşe yöneldi, ABD'de faize duyarlı şirket hisseleri yükselişe geçti.
Enflasyon - 07.06.2021
Küresel piyasalar, yeni haftada Avrupa Merkez Bankası'na odaklandı
Küresel piyasalarda ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın açıklamaları sonrası oynaklığın artması beklenirken, bu hafta Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) faiz kararı ve ABD'de enflasyon başta olmak üzere veri akışı takip edilecek.
Enflasyon - 05.06.2021
Hong Kong'da, Tiananmen olaylarını anmak için binlerce kişi bir araya geldi
Demokrasi ve ifade özgürlüğü talebi, enflasyon, siyasi bozulma ve yozlaşma gibi nedenlerle başlayan protestolara ülkedeki aydın kesim ve öğrenciler başta olmak üzere yoğun katılım olmuştu.
Enflasyon - 04.06.2021
Türkiye Sigorta Birliği'nce düzenlenen "Sigorta Haftası" sona erdi
TSB Yönetim Kurulu Üyesi ve HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, konuşmasında son 1,5 yılın deprem ve sel gibi doğal afetlerin yanında pandeminin de olumsuz etkileriyle geçtiğini belirterek, şunları ifade etti: "Kuşkusuz hiç beklemediğimiz bir dönemdi ancak birçok konuya hızlı adapte olmaya çalıştık. Dijitalleşme bu konuların başında geliyor. Sektör açısındansa Haziran 2020'ye kadar durgunluk hakimken bu tarihten sonra sektör tekrar hareketlenmeye başladı. Yıl sonunda enflasyon oranının üstünde bir oranla sektörü büyüttük.
Enflasyon - 04.06.2021
Avrupa borsaları yükselişle kapandı
Yatırımcılar, küresel piyasalarda artan enflasyon endişelerine ve ABD'deki istihdam verilerine odaklandı.
Enflasyon - 04.06.2021
Son dakika: Borsa günü yükselişle tamamladı
Analistler, enflasyonist baskıların devam etmesine karşın beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinin risk iştahını artırarak pay piyasalarını desteklediğini bildirdi.
Enflasyon - 04.06.2021
Son dakika haber... New York borsası yükselişle açıldı
Analistler, enflasyonist baskıların devam etmesine karşın beklentilerin altında kalan tarım dışı istihdam verisinin risk iştahını artırarak pay piyasalarını desteklediğini bildirdi.
Enflasyon - 04.06.2021
Finansal Okuryazarlık Zirvesi
Tasarruf yapmak kadar ikinci önemli konu da doğru yatırım yapmak. Tasarruf yapmamak ya da yanlış yatırım yapmak hatalarından kurtulup, daha fazla tasarruf yapmayı, doğru yatırımı daha çok teşvik etmeyi dikkate almalıyız. İnanılması güç getiri masallarına inanarak, sistemin nasıl çalıştığını bilmeden kısa yoldan köşeyi dönme güdüsü ile yatırım yapmak olmaz. Diğer hata da yastık altında tutulup, ekonomiye faydası olmayan tasarruflar. Bu yastık altı tasarrufların da her gün enflasyon karşısında erimesine de göz yumamayız.
Enflasyon - 04.06.2021
Merkez Bankası Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu yayımlandı Açıklaması
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) mayıs ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0,89 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 16,59'a gerilediğini açıklamasının ardından TCMB'nin Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı.
Enflasyon - 04.06.2021
Avrupa borsaları karışık seyirle açıldı
Analistler, ekonomilerdeki toparlanmaya karşın artan enflasyonist baskılar ve ABD iş gücü piyasasındaki toparlanmanın ABD Merkez Bankası'nı (Fed) beklenenden önce adım atmaya zorlayabileceği endişesiyle küresel piyasalarda karışık bir seyrin hakim olduğunu bildirdi.
Enflasyon - 04.06.2021
VİOP'ta endeks kontratı güne düşüşle başladı
Analistler, artan enflasyonist baskılar ve ABD iş gücü piyasasındaki toparlanmanın ABD Merkez Bankası'nı (Fed) beklenenden önce adım atmaya zorlayabileceği endişesiyle küresel piyasalarda karışık bir seyrin hakim olduğunu bildirdi.
Enflasyon - 04.06.2021
TÜİK-Enflasyon verilerinde kurum içi çalışma "sehven" yayınlandı
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs ayı enflasyon verilerinde kurum içi bir çalışmanın "sehven" yayımlandığını, veritabanına aylık "yüzde 0.89" yerine "yüzde 1.44" artış yansıtıldığını; konu hakkında inceleme başlatıldığını açıkladı.
Enflasyon - 04.06.2021
KESİAD Perşembe toplantıları çevrimiçi sürüyor:
Pandemide ekonominin seyri KESİAD ile çevrimiçi olarak da buluşmaktan mutlu olduğunu söyleyen Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Coşkun Küçüközmen, pandemi döneminde Türkiye'nin ekonomik seyrini grafiklerle anlattı. Sektör sektör pandeminin etkilerini anlatan ve sanayicileri etkileyen üretim enflasyonuna değinen Prof.
Enflasyon - 04.06.2021
Son dakika haber! Hong Kong'da Tiananmen olaylarını anma törenini düzenleyen aktivist gözaltına alındı
Demokrasi ve ifade özgürlüğü talebi, enflasyon, siyasi bozulma ve yozlaşma gibi nedenlerle başlayan protestolara ülkedeki aydın kesim ve öğrenciler başta olmak üzere yoğun katılım olmuştu.
Enflasyon - 04.06.2021
Fiyatı en fazla artan ürün patates
2021 Mayıs ayı enflasyon rakamları açıklandı.
Enflasyon - 04.06.2021
New York borsası günü düşüşle kapandı
Analistler, ABD'de açıklanan ADP özel sektör istihdam verilerinin 978 bin ile beklentileri oldukça aşmasının enflasyonist endişeleri beslediğini söyledi.
Enflasyon - 03.06.2021
Avro Bölgesinde Enflasyon Yükseldi
Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan öncü verilere göre, Avro Bölgesi'nde 2021 Nisan ayında %1, 6 olan yıllık bazda enflasyon, 2021 Mayıs ayında %2 olarak gerçekleşti.
Enflasyon - 03.06.2021
Meksika'da Tüketici Güven Endeksi ve İş Güven Endeksi Mayıs Ayında da Yükselişte
Ulusal İstatistik ve Coğrafya Enstitüsü (INEGI) Tüketici Güveni Telefon Anketi (ETCO) sonuçlarına göre Nisan ayında 16 aylık düşüşün ardından yıllık bazda 10, 2 puan (aylık bazda 1, 6 puan) artışla 42, 4 puana yükselen Tüketici Güven Endeksi (ICC), Mayıs ayında da yükselişini sürdürmüştür. Endeks aylık bazda son 3 aydır ve yıllık bazda son 2 aydır artmaktadır. Aşılama planı ve ABD ekonomisindeki iyileşmenin etkisiyle endeksin beş bileşeninin üçünde artış kaydedilmiştir. Mayıs ayında Şubat 2020'den itibaren (son 15 aydır) en yüksek seviyeyi gören endeks, Nisan ayına kıyasla 0, 3 puan yükselerek (yıllık bazda 11, 5 puan artış) 42, 7 puan olarak kaydedilmiştir. Özel talep, istihdam, tüketici kredileri ve enflasyon koşullarına rağmen, son aylarda belirsizliğin azaldığı ve tüketici güveninin hızla toparlandığı görülmektedir.
Enflasyon - 03.06.2021
TÜİK'ten enflasyon rakamlarına ilişkin açıklama Açıklaması
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bugün yüzde 0,89 olarak açıklanan mayıs ayı enflasyon rakamının, kuruluşun merkezi veri tabanına yüzde 1,44 olarak sehven aktarıldığına dikkati çekerek, bunun, sepette yer alan maddelerin fiyatlarında haziranda hiçbir değişiklik olmaması halinde, haziran...
Enflasyon - 03.06.2021
Avrupa borsaları karışık seyirle kapandı
Avrupa'da yatırımcılar, enflasyon endişelerine ve para politikalarına yönelik belirsizliklere odaklandı.
title