Enflasyon Verileri...

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, yıllık enflasyonun yüzde 6,16 seviyesine gerilemesi ve hükümetin yüzde 7,4 beklentisinin altında gerçekleşmesinin yıllardır tutturulamayan enflasyon hedefinin tutturulabileceğini gösterdiğini...

Enflasyon Verileri...

İntegral Menkul Değerler Analisti Yeliz Karabulut, yıllık enflasyonun yüzde 6,16 seviyesine gerilemesi ve hükümetin yüzde 7,4 beklentisinin altında gerçekleşmesinin yıllardır tutturulamayan enflasyon hedefinin tutturulabileceğini gösterdiğini ifade etti.

TÜİK tarafından açıklanan 2012 yılı aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmede bulunan Karabulut, aralık ayı enflasyonunun beklentiye paralel olarak yüzde 0,38 olarak açıklandığını belirterek, şunları kaydetti:

"2012 enflasyonunun ise yıllık yüzde 6,16 olarak gerçekleşmesi önemli. Nisan 2012'de yüzde 11,14 seviyesine yükselen enflasyon, mayısta sert bir şekilde gerilemiş, eylülde mevsimsel etki nedeniyle yüzde 9,19 seviyesine yükselmiş ve tekrardan bu seviyeden düşüş eğilimine girmişti.

Yıllık enflasyonun yüzde 6,16 seviyesine gerilemesi ve hükümetin yüzde 7,4 beklentisinin altında gerçekleşmesi yıllardır tutturulamayan enflasyon hedefinin tutturulabileceğini gösteriyor. 2013 enflasyon hedefi yüzde 5. Enflasyon verisi yıllık olarak incelendiğinde yüzde 11,37'lik artış ile konut sektörü zirvede yer almaktadır. Bunda en temel etken, inşaat sektöründe yavaşlama ile birlikte arz sıkıntısından kaynaklanmaktadır."

Muhabir: Murat Birinci

Yayıncı: Affan Kulunyar - İSTANBUL