Enfal Davası'nda 5 Tanık Dinlendi

Enfal Davası'nda 5 Tanık Dinlendi

Irak'ın Eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve Eski 6 Yardımcısının Yargılandığı Enfal Davasının Bugünkü Duruşmasında Dinlenen Kadın Tanıklar Saddam'ın Ölüm Kamplarında Gördükleri Kötü Muameleyi Anlattı.

Enfal Davası'nda 5 Tanık Dinlendi

Irak'ın eski Devlet Başkanı Saddam Hüseyin ve eski 6 yardımcısının yargılandığı Enfal davasının bugünkü duruşmasında dinlenen kadın tanıklar Saddam'ın ölüm kamplarında gördükleri kötü muameleyi anlattı.

Saddam ve diğer 6 sanığın mahkeme hakimi tarafından salondan atıldığı duruşmada perdenin arkasından dinlenen bir kadın tanık, 1988 yılı Nisan ayında ailesinin Iraklı askerler tarafından nasıl yakalandığını; anneannesinin ceza kampında öldüğünü ve bu kamplarda yapılan kötü muameleleri dile getirdi. Tanık, ''Bir gardiyan, kadın mahkumların göğüslerini ellemeyi alışkanlık haline getirdi. Bir gardiyan, 'sen benimsin' dediği bir başka kadını, ailesinin önünde tecavüz ettikten sonra vurdu. Bu kadın birkaç dakika hayatta kaldıktan sonra öldü''diye konuştu.

Yine bir perdenin arkasından konuşan bir başka kadın tanık da, mahkumların, tecavüz ettiği mahkumun intihar etmesine neden olan bir gardiyana saldırdıklarını ve daha sonra bu kişilerin çok kötü dövülerek cezalandırıldığını anlattı.

Duruşmada dinlenen 5 kadın tanıktan bir tanesi de, Saddam'ın adamlarının mahkumlara karşı kimyasallar kullandığını söyledi. Bu kamplarda birçok çocuğun da hayatını kaybettiği belirtildi.