Enerji Verimliliği Ödülleri Sahiplerini Buldu

Enerji Verimliliği Ödülleri Sahiplerini Buldu

Enerji Verimliliği Ödülleri Sahiplerini Buldu
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Güncel

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği enerji verimliliği proje yarışmasının ödülleri sahiplerine verildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü, Milli Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu'nun (TÜBİTAK), ortaöğretim öğrencileri arasında düzenlediği enerji verimliliği proje yarışmasının ödülleri sahiplerine verildi. Genç beyinlerin enerji verimliliği konusunda çalışmalarını sergilediği yarışmada İstanbul Başakşehir Fatih Fen Lisesi öğrencileri Mehmet Said Çil ile Yusuf Ay, 'Isıl sistemlerde kireçtaşı oluşumunu elektroliz yöntemiyle önleme' projesi ile proje yarışması ödülünü aldı.

Proje, resim ve öykü olmak üzere 3 kategoride dereceye girenlere ödülleri Fatih'teki Sultan Sarnıç'ta düzenlenen gala yemeğinde takdim edildi. Yarışma, konut, sanayi, ulaşım ve tarım sektörlerinde, enerjinin verimli kullanılması konusunda gençleri bilinçlendirmek adına düzenlenen yarışmaya katılan projeler, farklı sektörlerde enerjinin verimli kullanılması, enerji tasarrufu, enerji tasarrufunun çevreyle ilişkisi ve Türkiye ekonomisine katkıda bulunabilecek, uygulanabilir olması kriterleri dikkate alınarak değerlendirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük ve Dünya Enerji Konseyi Türk Mili Komitesi (DEK-TMK) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Murat Mercan'ın elinden ödüllerini alan alan öğrenciler ve projeleri:

PROJE YARIŞMASI

1. Mehmet Said Çil - Yusuf Ay/ İstanbul Başakşehir Fatih Fen Lisesi

Proje: Isıl sistemlerde kireçtaşı oluşumunu elektroliz yöntemiyle önleme

2. Çetin Yakışık - Emre Görmez/ İzmir Maltepe Askeri Lisesi

Proje: Polistiren köpük kolematit konsantratör atığı uçucu kül ve portland çimentosu kullanarak ekonomik hafif ısı yalıtımı sağlayan duvar bloğu üretimi ve sağlanan enerji tasarrufunun hesaplanması

3. Buse Tümer/ Denizli Nalan Kayak Anadolu Lisesi

MANSİYON ÖDÜLÜ

Ahmet Düzgören - Canberk Elmalı/ İstanbul Haydarpaşa Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi

Proje: Güç kaynakları ve invertör gibi enerji dönüştürme sistemlerinde verim arttırılması

RESİM YARIŞMASI

1. Yağmur Ekren/ Özel Tevfik Fikret İlkokulu (İzmir)

2. Gizem Yılmaz/ Dumlupınar İlköğretim Okulu (Trabzon)

3. Gülizar Öykü Şahin/ ODTÜ Koleji (Niğde)

ÖYKÜ YARIŞMASI

1. Esma Kurt/ Anadolu İmam Hatip Lisesi (Hatay)

2. Özlem Duman/ Necip Fazıl İmam Hatip Ortaokulu (İstanbul)

3. Nazlı Ece Karakuş/ Özel Final Ortaokulu (Bursa)

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Manşet Haberler

title