Bakan Motorine 1 Kuruş Zam Var Dedi, EPDK 2 Kuruş Olduğunu Açıkladı

Bakan Motorine 1 Kuruş Zam Var Dedi, EPDK 2 Kuruş Olduğunu Açıkladı

12.05.2015 14:06 | Son Güncelleme: 12.05.2015 15:19

Taner Yıldız, motorine yapılan zammı "TÜPRAŞ'ı aradım, zam tutarının 12 kuruş değil, 1 kuruş" dedi. EPDK'dan yapılan açıklamada ise zammın 2 kuruş olduğu belirtildi.

Dün gece yarısından itibaren motorin fiyatlarına zam yapıldı. Ancak zam miktarı tartışmalar sebep oldu.

MAZOTA ZAM BİLMECESİ

Sabah saatlerinde motorine yapılan zammın 12 kuruş olduğu bilgisi yansıdı. Ancak gün ortasında Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) zammın 12 değil 2 kuruş olduğu yönünde yazılı açıklama yaptı.

EPDK'NIN ZAM AÇIKLAMASI

EPDK'dan yapılan açıklamada, bugünden itibaren geçerli olmak üzere TÜPRAŞ tarafından motorin rafineri çıkış fiyatına litrede 2 kuruş zam yapıldığı, söz konusu zammın da tüketici fiyatlarına aynı şekilde 2 kuruş olarak yansıdığı, 12 kuruşluk zammın söz konusu olmadı, denildi.

EPDK: ZAMMI SERBEST PİYASA BELİRLEDİ

Açıklamada, akaryakıt fiyatlarının EPDK tarafından değil, serbest rekabet ortamında piyasada belirlendiği vurgulanırken, "uluslararası piyasalardaki fiyat değişimlerinin sektör tarafından ülkemizdeki fiyatlara yansıtılıp yansıtılmadığı Kurumumuzca yakından takip edilmektedir" denildi.

İŞTE O AÇIKLAMA;

5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu'na göre, petrol fiyatlarının 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren en yakın erişilebilir dünya serbest piyasa oluşumu dikkate alınarak oluştuğunun altı çizilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Rafineri fiyatlarının endeksle oluşturulması, dağıtıcı ve nakliye paylarının tavanı gibi fiyatların dolaylı veya dolaysız olarak kamuca belirlenmesine ilişkin uygulamalar sona erdirilmiştir. Ayrıca petrol piyasasında dolaşımda tüm petrollerin fiyatı, ham petrol fiyatındaki değişimlerden etkilenmekle birlikte, her bir ürünün fiyat teşekkülünün arz-talep mekanizmasına göre ayrı ayrı oluştuğu, fiyatların oluşumuna etki eden birçok faktörün de bu süreçte rol oynadığı bilinmektedir.

Ham petrol fiyatı ve benzin, motorin gibi ürünlerin kendi arz-talep koşullarının yanı sıra navlun bedeli, döviz kuru, ülkelerin mevzuatlarına göre gümrük vergileri, ÖTV ve KDV gibi diğer vergileme unsurları gibi hususlar yanında tarafların özel hukuk çerçevesinde aralarında kararlaştırdıkları unsurlar, belirli bir zamandaki konjonktürel gelişmeler gibi birçok husus fiyat oluşumuna etki edebilmektedir."

BAKAN ZAM 1 KURUŞ DEDİ

EPDK'nın açıklamasından bir kaç saat sonra Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, A Haber kanalında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yıldız, "TÜPRAŞ'ı aradım. Zam tutarının 12 kuruş değil, 1 kuruş olduğunu söylediler. Dün gelen zam 1 kuruştur ve 1,41 lira olan rafineri çıkışı 1,42'ye yükselmiştir" dedi.

BAKANA GÖRE ZAM OTOMATİK YAPILDI

EPDK'dan yapılan açıklamada "Akaryakıt fiyatlarının EPDK tarafından değil, serbest rekabet ortamında piyasada belirlendi" denilirken, Taner Yıldız motorine yapılan zammın otomatik fiyatlama mekanizmasıyla gerçekleştiğini belirtti.

Bakan Motorine 1 Kuruş Zam Var Dedi, EPDK 2 Kuruş Olduğunu Açıkladı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları (34)
DÜNYANIN EN PAHALI BENZİNİNİ KULLANMAK: Enerji Bakanlığı''nın verilerine göre dünyanın en gelişmiş 8 ülkesine kıyaslandığında Türkiye; dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor. Uluslar Arası Enerji Ajansı ve Enerji Bakanlığı verilerine göre dünyanın en gelişmiş 8 ülkesine kıyaslandığında Türkiye; dünyanın en pahalı benzinini kullanıyor. sadece BENZİN değil, MAZOT gibi tüm akaryakıtlarda ki fahiş ÖTV''ye karşı olup hangi akaryakıt kullanıcı olursanız olun
17-25: TAYYİP KAÇ DEDİ.
GENGİZ KAAN: Hükümet zam yapmak için seçimleri bile bekleyemediğine göre, seçimlerden sonra kazanırlarsa, mazot 5TL''ye çıkacak demektir!. .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title