Endonezyalı Parlamenterler TBMM'de

Endonezyalı Parlamenterler TBMM'de

Endonezya Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nu ziyaret etti.

Endonezyalı Parlamenterler TBMM'de

Endonezya Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu'nu ziyaret etti.

TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk, Endonezya heyetini Türkiye'de görmekten mutlu olduklarını belirterek, iki ülke arasında gelişen güçlü ilişkilere değindi.

Konuk, Türkiye- Endonezya arasındaki yakınlığın, paylaşılan ortak değerlerin, ilişkileri her alanda daha da ileriye taşımak için güçlü bir zemin oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.

Bu kapsamda son yıllarda iki ülke cumhurbaşkanlarının karşılıklı ziyaretlerinin, ilişkileri daha da güçlendirdiğini vurgulayan Konuk, "Endonezya'yı sadece dost ve kardeş bir ülke değil, ekonomisini hızlı şekilde geliştiren, bölgesinde küresel refahın, istikrarın ve barışın gelişmesine katkıda bulunan, güvenilir ortak ve politik gücü bulunan önemli bir ülke olarak görüyoruz. İslam dünyasının iki büyük ekonomisine sahip ülkeleri ve stratejik ortak olarak küresel ekonomik sistemin geleceği, terörizm ve aşırıcılıkla mücadelede daha sıkı ilişkiler içinde olma arzusundayız." diye konuştu.

Endonezya'nın, son yıllarda ekonomi alanında çok büyük mesafeler katettiğini hatırlatan Konuk, Türkiye olarak bu durumdan memnun olduklarını bildirdi.

İki ülke arasında, 2000'li yılların başında yaklaşık 260 milyon dolar olan ticaret hacminin, 2016 yılında 1,7 milyar dolara yaklaştığını aktaran Konuk, "Yakın süreçteki öncelikli hedefimiz daha güçlü işbirliği ile ticaret hacmini 5 milyar dolara çıkarmak. G-20 üyesi ülke olarak ilerleyen yıllarda bu rakamın 10 milyar dolarlara taşınmasını arzu ediyoruz." dedi.

Endonezya'nın, terör örgütü FETÖ ile mücadeleye verdiği desteğe değinen Konuk, "Terör örgütü FETÖ ile mücadelemizde verdiğiniz destek ve iş birliğinin, ülkelerimizde ve dünyanın pek çok ülkesinde ortaya çıkabilecek demokrasi dışı bu tür kalkışma veya darbe girişimlerine niyeti olanların hevesini kıracağını ve bu tür hevese katılabilecekler için en büyük caydırıcı güç olacağını ifade etmek isterim." değerlendirmesinde bulundu.

Endonezya'nın da Türkiye gibi DEAŞ terörünün hedefi olduğunu belirten Konuk, "Irak ve Suriye'de yenilgiye uğrayan DEAŞ'ın Filipinlerin güneyinde zemin bulması endişe verici." ifadesini kullandı.

Myanmar'da trajik bir insani krizin yaşandığını anlatan Konuk, şiddetin azalmasına karşın bölgedeki insani krizin devam ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Bangladeş'e gerçekleştirdiği ziyarette, Myanmar'dan kaçarak buraya sığınan mültecilerin yaşam koşullarını yerinde incelediğini hatırlatan Konuk, Bangladeş'te 650 bine yakın sığınmacının bulunduğunu aktardı.

Öte yandan, Türkiye'nin tarımsal büyüklükte dünyada 8, tarımsal hasılada da Avrupa'da 1. sırada yer aldığını kaydeden Konuk, tarımsal üretimdeki gelişmenin devam ettiğini bildirdi.