"En İyi Egzersiz Yürüyüş"

"En İyi Egzersiz Yürüyüş"

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (Omü) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, En İyi Egzersizin Yürüyüş Olduğunu Söyledi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, en iyi egzersizin yürüyüş olduğunu söyledi.

İnsan kemik ve iskelet yapısının koşmaya değil, yürümeye elverişli olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Nedim Karaismailoğlu, "Sağlıklı bir hayat isteyen insana günde yarım saat, 45 dakikalık yürüyüş yeter. 3-4 saat yürüyüş, insanın kendisini riske atmasından başka bir işe yaramaz" dedi. Özellikle yaşı 40'ı aşanların koşmasının doğru olmadığına değinen Karaismailoğlu, vücut mekanizmasının buna yetmeyeceğini ve tehlikeli sonuçlarla karşılaşılabileceğini vurguladı. Karaismailoğlu, futbol ve buna benzer

sporların insan için çok ağır ve tehlikeli olduğuna da işaret ederek, "Futbolcuların kemik yapısı incelendiğinde büyük hasar olduğu görülür. Kemikleri kırıklardan dolayı kireçlenmiştir. Ben Samsunspor'un birkaç kalecisinin filmini çektim, parmak, ayak yok. Öyle hale gelmişler ki yapıları bozulmuş. İnsanlar için en sağlıklı spor yürümektir" diye konuştu.

(AG-SA-OK-Y)

Kaynak: İHA