En Çok İzlenen 5. Film

En Çok İzlenen 5. Film

Türkiye'de Gösterime Girdiği Geçen Yıl Büyük İlgi Gören 'Kurtlar Vadisi-ırak', Avrupa Genelinde En Çok Seydedilen Avrupa Yapımı Filmler Listesinde 5'inci Sırayı Aldı.

En Çok İzlenen 5. Film

TÜRKİYE'DE GÖSTERİME GİRDİĞİ GEÇEN YIL BÜYÜK İLGİ GÖREN 'KURTLAR VADİSİ-IRAK', AVRUPA GENELİNDE EN ÇOK SEYDEDİLEN AVRUPA YAPIMI FİLMLER LİSTESİNDE 5'İNCİ SIRAYI ALDI.

Türkiye'nin de üyesi olduğu, Strasbourg merkezli, Avrupa Görsel-İşitsel Gözlemevi'nin, dünya ve Avrupa sineması hakkında yayımladığı 2006 bilançosuna göre, 'Kurtlar Vadisi-Irak', geçen yıl Avrupa genelinde en çok seyredilen Avrupa yapımı filmler listesinde 5'inci sırayı aldı. Avrupa Konseyi'ne bağlı gözlemevinin verilerine göre, 'Kurtlar Vadisi-Irak' filmi, 2006 yılında sinemalarda 4 milyon 683 bin 241 kişi tarafından seyredildi. Türk filmleri ile ilgili geniş yer ayıran Alman DW Radyosu, Türk sinemasının rekordan rekora koştuğunu vurguladı.

Türkiye'de 2006 yılında yaklaşık 35 milyon sinema bileti satıldı. Bu rakam 27 milyon 250 bin sinema biletinin satıldığı 2005 yılına oranla yüzde 27.8 oranında bir büyümeyi gösterdiği belirtildi. Türkiye, bununla birlikte, 2006'da Avrupa'da ulusal film piyasası en iyi performans gösteren ülke olarak da göze çarpıyor. Türkiye'de yerli filmlerin toplam film piyasasındaki pazar payı yüzde 51.8 oladrak açıklandı.

Geçen yıl Türkiye'de sinemalarda en çok seyredilen 20 film arasında ilk 4 sırayı 'Kurtlar Vadisi-Irak', 'Hababam Sınıfı 3.5', 'Hokkabaz' ve 'Sınav' aldı.

Kaynak: Gecce