En Büyük Atomaltı Parçacık Çarpıştırıcısı Hizmete Geç Girecek

En Büyük Atomaltı Parçacık Çarpıştırıcısı Hizmete Geç Girecek

Dünyanın En Büyük Atomaltı Parçacık Çarpıştırıcısı, ABD'nin Üstlendiği Kısmın Tasarımındaki Aksaklıklardan Ötürü Planlanan Aylar Sonra, Muhtemelen Gelecek Mayıs Ayında Hizmete Girecek.

En Büyük Atomaltı Parçacık Çarpıştırıcısı Hizmete Geç Girecek

Dünyanın en büyük atomaltı parçacık çarpıştırıcısı, ABD'nin üstlendiği kısmın tasarımındaki aksaklıklardan ötürü planlanan aylar sonra, muhtemelen gelecek Mayıs ayında hizmete girecek.

Avrupa Nükleer Araştırma Örgütü (CERN) yetkilileri, ''Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'' adı verilen ve maddenin nasıl oluştuğuna ilişkin bir çok sırrın anlaşılmasını sağlayacak olan bu makinenin, Mayıs 2008'den itibaren kullanılmaya başlanabileceğini belirttiler.

İsviçre-Fransa sınırında, 27 kilometrelik bir tünele kurulan sistemde, atom altı parçacıklar, karşıt yönlerde birbirlerine doğru ışık hızına yakın hızlarda yol aldırılarak çarpıştırılacak ve çarpışma sırasında oldukça karmaşık detektörlerle yapılacak gözlemler sayesinde, maddenin oluşumuna ilişkin sırlar gözlemlenebilecek.

1,8 milyar dolara mal olan sistem, bu tünelde daha önce olan ancak 2000 yılında kaldırılan daha küçük bir çarpıştırıcının yerini aldı. CERN tarafından, 20 Avrupa ülkesinin katılımıyla uygulanan bu projeye, ABD ve Japonya gibi gözlemci ülkeler de maddi katkı sağlıyor. CERN'de, dünyadaki parçacık fizikçilerinin yarısı, toplam 80 ülkeden 6500 bilimci görev yapıyor.

ABD'de bir süper çarpıştırıcı yapılması projesinin 1993 yılında Kongre tarafından rafa kaldırılmasından sonra Avrupa'daki bu sistem, maddenin oluşum sırlarının ve evrenin kökenlerinin araştırılması çalışmalarında dünyanın merkezi haline geldi.