Emniyete Çevreci Otomobil

Emniyete Çevreci Otomobil
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

İstanbul Emniyeti şehrin güvenliğini sağlamakta çevreci otomobilleri kullanacak.

İstanbul Emniyeti şehrin güvenliğini sağlamakta çevreci otomobilleri kullanacak. Toyota firması tarafından emniyete tahsis edilen 4 adet hybrid otomobil, üstün teknolojisi ve yakıt tasarrufu ile dikkat çekiyor.

İstanbul Emniyet çevreci hybrid otomobillerine kavuştu. Toyota firması ile yapılan anlaşma gereği emniyetin kullanımına tahsis edilen 4 adet Prius model hybrid otomobil, Ayasofya Meydanı'nda görücüye çıktı. 4 adet otomobilin Fatih ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüklerine teslimi nedeniyle Ayasofya meydanında tören düzenlendi. Törene Fatih İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürü Osman Yıldırım ile birlikte Toyota yetkilileri de katıldı.

Törende konuşan Fatih İlçe Emniyet Müdürü Suat Ekici, araçların 2 yıl boyunca emniyetin kullanımına sunulduğunu belirterek, "Bütün masraflar giderler Toyota firması tarafından karşılanacak. Gerçekten Fatih'te tarihi yarımada ve Beyoğlu'nda bu araçları kullanmak bizi de mutlu edecek. Bu araçların çevre dostu olduğunu biliyoruz hem elektrik hem benzin ile çalışıyor. Belirli bir kilometreye kadar elektrikle çalıştığı için ciddi bir yakıt tasarrufu bekliyoruz" dedi.

Toyota Pazarlama Direktörü Selim Okutur ise çevre dostu araçların özellikle emniyet teşkilatında ne kadarlık bir yakıt tasarrufu sağlayacağını göstermek istediklerini ifade ederek, "Türkiye'de emniyette kullanılan araçların sayısı düşünüldüğünde tasarruf edilecek miktar çok daha büyük olacaktır. Şu anda petrol ithalatı yapan bir ülke olduğumuzu düşünürsek cari açığımıza da katkıda bulunacağını düşünüyorum" diye konuştu.

Aracın teknik özelliklerinden de bahseden Okutur, "Çevre dostu araçlarımız 50 km'ye kadar elektrikle hareket edebiliyor daha sonra benzinli motor devreye giriyor. Bütün yürüyen aksamı elektrik ile çalışıyor. Şarj istasyonu bulma zorunluluğunuz yok çünkü kendi kendini şarj etme özelliğine sahip. Fiyatları 50 bir euro civarında" ifadelerini kullandı. Toyota Prius, tüm dünyada çevreci araçların referans noktası olarak kabul ediliyor.

TOYOTA PRİUS NASIL ÇALIŞIYOR

Tam hibrid teknolojisi ürünü olan Toyota Prius beş kişilik büyük hacimli bir otomobil olarak 3,9 lt/100 km'lik yakıt tüketimiyle büyük tasarruf sağlıyor.

Toyota Prius'lar Yüksek verimlilik ve düşük tüketim prensibiyle geliştirilen yeni 1.8 litrelik VVT-i benzinli motoru ile

'EV' (Elektrikli Araç), 'Eco' ve 'Power' olmak üzere üç farklı sürüş moduna sahip. Sadece elektrik motorunun çalıştığı elektrikli modunda, Prius 50 km/s'ye kadar hızlarda son derece sessiz bir sürüş sunuyor ve karbondioksit ile NOX

salınım seviyesini 0'a indiriyor. "Eco" modu yüzde 10 ile 15 arasında yakıt tasarrufu sağlarken sistem performansını artırmak amacıyla hazırlanan "Power" modunda ise motor daha etkin bir performans ortaya koyuyor. - İSTANBUL

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Çok Okunan Haberler

title