Emniyet'ten Kazaları Önlemeye Yönelik Çarpıcı Sloganlar: "Sevdiğin Kişi de Bu Yolları Kullanıyor"
Haberler » Güncel » Haber

Emniyet'ten Kazaları Önlemeye Yönelik Çarpıcı Sloganlar: "Sevdiğin Kişi de Bu Yolları Kullanıyor"

Her Yıl Binlerce İnsanın Canına Mal Olan Trafik Kazalarına Karşı Emniyet, Resmi Denetim Faaliyeti Yanı Sıra Sosyal Çalışmalara da Ağırlık Veriyor. Sadece Denetimleri Kazaları Önlemede Yetersiz Gören Emniyet, 'Şoförleri Bir An Bile Olsun Düşündürecek' Sloganlarla Kazaların Önüne Geçmeye Çalışıyor.

Emniyet'ten Kazaları Önlemeye Yönelik Çarpıcı Sloganlar:

Her yıl binlerce insanın canına mal olan trafik kazalarına karşı emniyet, resmi denetim faaliyeti yanı sıra sosyal çalışmalara da ağırlık veriyor. Sadece denetimleri kazaları önlemede yetersiz gören emniyet, 'şoförleri bir an bile olsun düşündürecek' sloganlarla kazaların önüne geçmeye çalışıyor.

Sakarya Emniyet Müdürlüğü, trafik kazalarını önlemek için şoförlerin anlayacağı dilden ilginç bir çalışmaya imza attı. 'Trafik kurallarına sadece insanlar uyar' başlığı ile bir broşür hazırladı. Broşürde trafik kuralları, yol durumları yanı sıra birbirinden ilginç ve düşündürücü sloganlar yer alıyor. Çok sayıda bastırılan ve trafik kontrolleri sırasında şoförlere dağıtılan broşürlerde şu ilginç sloganlar dikkat çekiyor: "Sevdiğin kişi de bu yolları kullanıyor", "Kırmızıda geçme dur, yoksa sonu fena olur", "Hatalı sollama hayatınla oynama", "Kaza en pahalı ceza", "Bir surat, bin feryat", "Kazaları arabalar değil, sürücüler yapar", "Size kırmızı yanıyorsa, diğerlerine yeşil yanıyordur", "Artık inadı bırakın, emniyet kemeri takın", "Emniyet kemeri hayat kurtarır", "Trafikte önce çocuğa, sonra çocuğa, sonra tekrar çocuğa bakın", "Unutmayın önünüze atlayan kendi çocuğunuz olabilir", "Emniyet kemeri bedava hayat sigortasıdır"

SEYİR HALİNDEYKEN CEP TELEFONUYLA KONUŞMAK

Broşürde ayrıca, araçla seyir halindeyken cep telefonu ile konuşmanın kazaya davetiye çıkardığı ilginç tespitlerle vurgulanıyor. Seyir halendeyken cep telefonunu kullanmanın kaza yapma riskini dört kat artırdığı ve alkollü araç kullanmaktan bile riskli olduğu belirtiliyor. "Saatte 110 kilometre hızla giden bir aracın sürücüsü, durması gerektiğinde fren yapma mesafesinin normal durumda 31 metre, alkollü ise 35 metre, kulaklıkla cep telefonuyla konuşuyorsa 39 metre, cep telefonunu elinde tutarak konuşuyorsa 45 metre olduğu tespit edilmiştir" şeklinde İngiltere Trasport Research Laboratuvarı'nda cep telefonuyla ilgili yapılan deney sonuçlarının da yer aldığı broşürde, alkollü araç kullanmanın kazaya davetiye çıkardığı vurgulanıyor.

Emniyet kemeri takmanın önemiyle ilgili bölümde ise, emniyet kemeri takılı olan her 1000 sürücüden sadece 12'sinin olay yerinde hayatını kaybederken, takmayanların 62'sinin hayatını kaybettiği bilgisi veriliyor. Bu tespit doğrultusunda emniyet keleri takmayanların ölüm riskinin 5 kat daha fazla olduğunun altı çiziliyor.