Emniyet Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı Kuruldu
Haberler » Güncel » Haber

Emniyet Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı Kuruldu

Terör ve Organize Suçların Ortaya Çıkarılmasına Yardım Eden Tanıkların Korunması İçin Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Bünyesinde Tanık Koruma Daire Başkanlığı Kuruldu.

Emniyet Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı Kuruldu

Terör ve organize suçların ortaya çıkarılmasına yardım eden tanıkların korunması için Bakanlar Kurulu kararı ile emniyet bünyesinde Tanık Koruma Daire Başkanlığı kuruldu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada Tanık Koruma Dairesi ile ilgili iş ve personel, hizmet binası, araç gereç gibi işlemlerin yürütülmek üzere geçici bir bina tahsis edildiği belirtildi. Açıklamada, "5726 sayılı Tanık Koruma Kanunu 05.07.2008 tarihinde yürürlüğe girmiş olup, Kanunun 11. maddesine istinaden, 21.06.2008 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı ile Emniyet Genel Müdürlüğü Merkez Teşkilatı'nda "Tanık Koruma Dairesi Başkanlığı' kurulmuştur" denildi.

-TANIK KORUMA PROGRAMINDAKİLERE YENİ YÜZ, PASAPORT VE KİMLİK

Tanık Koruma Daire Başkanlığı, tanık olarak korumaya alınan kişilerin kimlik ve adres bilgilerini gizli kayıt altına alabilecek. Ayrıca, kişilerin adli sicil, askerlik, vergi, nüfus, diploma, pasaport, sosyal güvenlik gibi belgelerini de değiştirilecek. Tanığın fizyolojik görünümünün estetik cerrahi yolu da dahil değiştirilmesi de yine Tanık Koruma Daire Başkanlığı tarafından sağlanacak. (ANKA)

(TT/ZG)