Emniyet Müdüründen Kan Davasının Bitirilmesi İçin Aracılık Talebi

Emniyet Müdüründen Kan Davasının Bitirilmesi İçin Aracılık Talebi

Van Emniyet Müdürlüğü'nün Karşıyaka Mahallesi'nde Bir Vatandaşın Evinde Verdiği Kaynaşma Yemeğinde, Bir Mahalleli, Aralarında Kan Davası Olan İki Ailenin Barıştırılarak Akan Kanın Durdurulması İçin Emniyet Müdrürü Mehmet Salih Kesmez'den Aracılık Yapmasını İstedi.

Emniyet Müdüründen Kan Davasının Bitirilmesi İçin Aracılık Talebi

Van Emniyet Müdürlüğü'nün Karşıyaka Mahallesi'nde bir vatandaşın evinde verdiği kaynaşma yemeğinde, bir mahalleli, aralarında kan davası olan iki ailenin barıştırılarak akan kanın durdurulması için Emniyet Müdrürü Mehmet Salih Kesmez'den aracılık yapmasını istedi.

Van Emniyet Müdürlüğü Cumhuriyet Polis Amirliği, mıntıkasında kalan ve terör sebebiyle göç eden ailelerin oturduğu Karşıyaka Mahallesi'nde Şahabettin Polater'e ait evinin bahçesinde polis-vatandaş kaynaşması kapsamında bir yemek verdi. Cumhuriyet Polis Karakolu'nun organize ettiği yemeğe katılan Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, Müdür Yardımcıları Mustafa Uçkan, Önder Okşar, Derviş Kara, şube müdürleri ve polis ekipleri sokakta ev sahibi Şahabettin Polater ve komşuları tarafından karşılandı. Emniyet Müdürü Salih Kesmez, bahçede kurulan yemek masasında herkesten farklı olarak kendine koltuk ayıran ev sahiplerine teşekkür ederek, sandalyede oturmayı tercih etti.

Mahalleli kadınların hazırladığı yemeği mahalleli gençler ve polisler masalara birlikte servis etti. Yemekten sonra gazetecilerin sorularını cevaplandıran Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, mahalleli vatandaşlarla geçmişten bu yana birlikteliklerinin olduğunu belirtti. 4 ay önce başlayan bu birliktelikte yemek sözlerinin olduğunu anlatan Kesmez, bu sözü yerine getirmek için burada olduklarını söyledi. Yemek ve çayın bu işin bahanesi olduğunu bu vesileyle mahalle halkıyla beraber olmak istediklerini anlatan Kesmez, "Bizim birbirimizden farkımız yok. Hepimiz biriz. Biz halkın içinden çıkan devlet memurlarıyız. Güvenlik sadece bizim sorunumuz ve problemimiz değil. Bizim ana görevimiz ancak vatandaşın da problemidir. Eğer huzur varsa birlikte bu huzuru paylaşıyoruz. Eğer huzur olmasaydı ne buralara gelirdik ne de bu yemeği paylaşabilirdik." dedi.

'ÖYLE GURURLANDIM Kİ KANATLARIM OLSA UÇARDIM'

Ev sahibi Şahabettin Polater, emniyet müdürü Kesmez ile bir mahalle gezisi sırasında tanıştıklarını belirterek, bu görüşme sonrasında yemekte bir araya gelme sözünü gerçekleştirdiklerini kaydetti. Mahallelilerden Mirhaç Aran da yemeğin bu işin bahanesi olduğunu ifade ederek, huzurlu bir hayat yaşamak istediklerini vurguladı. Aran, "Emniyet müdürü, yardımcıları ve komşularımızla sevgi ve saygı içerisinde bir araya gelmemiz bizi mutlu etmiştir. Müdürüm buraya geldiği zaman ben o kadar gururlandım ki, kanadım olsaydı uçacaktım." şeklinde duygularını dile getirdi.

KAN DAVASININ ÇÖZÜMÜ İÇİN DESTEK İSTEDİLER

Yemekten sonra mahallelilerden Cengiz İnanç, merkeze bağlı Çakırbey köyünde yaşayan Şevgin ve Sağınç aileleri arasındaki kan davasının barışla sona ermesi için yardım istedi. İnanç, iki aile arasındaki kan davasından sonra 27 Haziran 2008 günü Erçiş-Van yolu üzerinde bir minibüsün taranması sonucunda Sağınç ailesinden 4 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. Şevgin ailesinden olayın faillerinin tutuklu olarak yargılanmasının devam ettiğini anlatan İnanç, 27 Mayıs günü mahkemenin karar duruşması olduğunu söyledi. Karar duruşmasından önce barışın daha kolay olduğunu dile getiren İnanç, mahkeme kararıyla sanıkların ceza almasından sonra barışın sağlanmasının daha zor olacağını vurguladı.

Teklifi memnuniyetle değerlendiren Emniyet Müdürü Kesmez, her iki ailenin kanaat önderleri ile görüştükten sonra Vali Özdemir Çakacak ile birlikte ailelerin barışması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi. Kesmez, "Gidenler gitmiş ama kalanları artık barıştırmamız lazım. Kan davalarıyla çözüm olmuyor. Bu olaylarda ölenler toprağa kalanlar ise cezaevlerine gidiyor. Nihayetinde kimsenin eline bir şey geçmeyecek. Hatanın neresinden dönülürse kardır." diye konuştu. (CİHAN)