Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Hizmet İçi Eğitim Semineri

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Hizmet İçi Eğitim Semineri

Balıkesir'de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün Düzenlediği ve 5 Hafta Süren "Temel Trafik ve Kaza Yeri İnceleme" Eğitim Semineri Sonunda Başarılı Olan 46 Kursiyere Sertifikaları Törenle Verildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nden Hizmet İçi Eğitim Semineri

Balıkesir'de Emniyet Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği ve 5 hafta süren "Temel Trafik ve Kaza Yeri İnceleme" eğitim semineri sonunda başarılı olan 46 kursiyere sertifikaları törenle verildi.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Spor ve Eğitim Kompleksi'nde düzenlenen törene Vali Selahattin Hatipoğlu, Belediye Başkan Vekili Himmet Sinoplugil, Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karayiğit, Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya ile EGM Trafik Eğitim ve Araştırma Daire Başkan Yardımcısı Yüksel Babal, Balıkesir Polis Meslek Yüksekokulu Müdürü Fuat Öztürk ile diğer sıralı müdür ve amirler katıldı. Açış konuşmasını yapan trafikten sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Yusuf Avan, 8 Ocak-9 Şubat 2007 tarihlerinde gerçekleşen temel trafik eğitimine 14 ilden toplam 50 kursiyerin katıldığını, 5 haftanın sonunda yapılan sınavda kursa devam eden 46 kursiyerin sertifika almaya hak kazandığını açıkladı. 5 haftalık eğitim boyunca trafiğin denetlenmesi, kaza analizi, trafik hukuku, temel ilk yardım, taşıt mekaniği, trafik psikolojisi ve stres yönetimi, halkla ilişkiler ve trafik yönetimi konularında toplam 175 saat ders verildiği bildirildi. Yusuf Avan, bu kursun trafik düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görev alacak personelin eğitilmesine önemli ölçüde katkı sağlayacağını kaydetti.

Emniyet Genel Müdürlüğü Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkan Yardımcısı Yüksel Babal, ülkemizdeki trafik terörünün herkes tarafından ciddiye alınmasının zorunlu olduğunu söyledi. Dünyada trafik kazalarıyla tanınan bir ülke haline gelindiğine dikkat çeken Babal, Türkiye'de günde ortalama 12 kişinin trafik kazalarında hayatını kaybettiğini açıkladı. Yüksel Babal, "Her gün ortalama 12 vatandaşımızı trafik kazalarında kaybediyoruz. Ülkemizi yurt dışında yabancıların karıştığı kazalar yüzünden kötü olarak tanıtıyoruz. 2004 yılı verilerine göre bin 200 kazaya yabancılar karışmış, 36 ölü, 957 yaralı var. Rakamlara bakarsak ürkütücü boyutlarda olduğunu görüyoruz. Özellikle yeni arkadaşlarıma söylüyorum, trafik terörünü ciddiye almak zorundayız. Bununla mücadele için elimizden geleni yapmak zorundayız. Bugünden itibaren 21 bin kişilik trafik hizmetleri ailesinin birer ferdi oldunuz. Öncelikle kendinizi bilgi ve beceri yönünden yenilemek zorundasınız. Meslek onur ve haysiyetine yakışmayan hareketlerden uzak durmak zorundasınız. Toplumla iç içe olduğunuzu unutmayın, kritik ve hayati önem taşıyan bir görevde olduğunuzu unutmayın" dedi.

Balıkesir Emniyet Müdürü Celal Uzunkaya da kursiyerlere başarı dilerken, görevlerini iyi idrak etmelerini istedi. Celal Uzunkaya, "Her yıl 120 ila 160 bin civarında insanımız trafik kazalarında yaralanıyor. Ayrıca, 3 bin civarı olan ölü sayısının esasında asgari 5 bin civarında olduğunu biliyoruz. Çünkü kaza anında ölenlerin rakamlarının kaza sonrası 15 günlük süreçte yüzde 75 civarında ilave ölümlerle arttığını gördük, bu konuyu bakanlığa, Trafik Hizmetleri Başkanlığı'na iletip gerçek anlamda trafik kazalarında ölü sayısının tespit edilmesi gerektiğini ifade ettik" diye konuştu.

Kursiyerlere seslenen Uzunkaya, "Onlarca insanımızın canını, malını koruyacaksınız. Yaptığınız hizmetin sadece vatandaşları cezalandırmak, ürkütüp korkutmak anlamında değil, aynı zamanda eğitim gibi önemli bir misyonu olduğunu unutmayın. Teşkilatımızın çok önemli bir vitrininde bulunduğunuzu bilmenizi ve unutmamanızı temenni ediyorum" ifadelerini kullandı.

Vali Selahattin Hatipoğlu ise, konuşmalar sırasında sunulan kısa metrajlı filmin Milli Eğitim'e ait internet sitelerinde yayınlanmasını sağlayacaklarını, ayrıca ilköğretim okullarında da uygun zaman dilimlerinde ders olarak işletilmesini sağlayacaklarını açıkladı. Hafta içinde Körfez bölgesine yaptığı inceleme gezisinde seyir halindeyken yaşadığı bir trafik anısını anlatan Vali Hatipoğlu, trafik kazalarında hataların büyük ölçüde sürücülerden kaynaklandığını söyledi. Kursiyerlerin çok önemli bir görev üstlendiklerini belirten Vali Hatipoğlu, "Görevinden taviz vermeden gerekli hizmeti yerine getireceklerine inanıyorum. Devletimiz ve hükümetimiz tarafından duble yollar yapılıyor, mevcut yolların standartları yükseltiliyor. Trafiği yönlendiren görevli kişiler olarak üzerinize büyük görev düşmektedir. Bu hizmet içi eğitimlerin çok büyük faydası var. Trafik ailesinde yerini alacak arkadaşlarımızı tebrik ediyor, kursiyerlere başarılar diliyorum" diye konuştu.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün düzenlediği kursa Balıkesir ile birlikte Afyon, Aydın, Bilecik, Çanakkale, Denizli, Düzce, Eskişehir, Kütahya, Manisa, Muğla, Tekirdağ ve Uşak illerindeki polis memurları katıldı. Konuşmaların ardından kursu başarıyla tamamlayan 3'ü bayan toplam 45 kursiyere sertifikaları ve ödülleri verildi.

(YU-OK-OK-Y)

Kaynak: İHA