Emlakta Kısa Vadeli Al-sat Amortisman Sürelerini Arttırıyor'

Emlakta Kısa Vadeli Al-sat Amortisman Sürelerini Arttırıyor'

Emlakta Kısa Vadeli Al-sat Amortisman Sürelerini Arttırıyor'
Cİhlas Haber AjansıN - Haberler | Ekonomi

Emlakta amortisman süreleri (yatırımın kira gelirleri ile kendisini ödeme süresi) artıyor.

Emlakta amortisman süreleri (yatırımın kira gelirleri ile kendisini ödeme süresi) artıyor. İstanbul‘da bu süre 10 seneyi aşıyor. Altın Emlak Genel Müdürü Hakan Erilkun, konut yatırımcılarının kısa vadede al - sat tercih etmelerinin amortisman sürelerini arttırdığını vurguluyor ve “İstanbul’da bu süreler yeni konutlarda 20 seneyi aşıyor. Bölgeleri ele aldığımızda orta yaş dediğimiz Beşiktaş, Bakırköy, Kadıköy gibi yerlerde bu süre 25 seneyi buluyor.” ifadelerini kullanıyor.

Arsa tapulu olup, kredi alınamayan taşınmazların krediye uygun yeni daireler kadar kira getirdiğini anlatan Erilkun, bu durumu şöyle örnekliyor:

“Gaziosmanpaşa’da 2+1 arsa tapulu daireler 150 bin lira iken 750 lira civarında kiraya verilebiliyor. Yeni yapılarda ise bu rakam 250 bin lira ve kira getirisi 850 lira civarında. Buna göre arsa tapulu dairelerdeki amortisman süresi 13-14 sene iken, yeni dairede bu süre 20 seneyi aşıyor. Bağcılar için de böyle bir modelleme mümkün. Örneğin 2+1 arsa tapulu bir daire 130 bin lira olup, 650 lira kira getirirken, yeni dairede bu rakam 220 bin liradan başlıyor ve kira getirisi 750 lira civarında.”

Erilkun, İstanbul’da ticari emlakta amortisman süresinin ortalama 14 – 16 sene olduğunu bildirdi ve “Stopajın kiracı tarafından ödenmesi, kiracının dekoru dilediği gibi ele alması aidat ve genel giderlerin darlığı ticari yerlerde yatırımı ön plana çıkarıyor.” diyor.

Apart olarak günlük ya da süreli kiraya verilen taşınmazlarla, yurt olarak yapılandırılan taşınmazlarda ise amortisman sürelerinin gerilerde olduğunu belirten Hakan Erilkun şöyle devam ediyor:

“Yatırımın geri dönüşü 8-9 sene gibi kısa sürelerde sağlanabiliyor. Bu nedenle komple satın alınan ve kullanım amacı bu hale çevrilen birçok yapı görüyoruz. Kocamustafapaşa, Cihangir, Talimhane gibi bölgelerde bu örnekler çok yaşanıyor. Ayrıca üniversitelere yakın bölgelerde de yurt türü kullanım çok fazla. Genelde E-5’e yakın güzergahlarda alınan binalar, bu amaçla iyi kira gelirleri sağlayabiliyor. Sefaköy, Avcılar, Bahçelievler, Göztepe, Kadıköy gibi noktalarda bu amaçla revize edilen birçok yapı bulunuyor.”

Kaynak: Cİhlas Haber AjansıN

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title