Emirdağ'da Gurbetçi Festivali

Emirdağ'da Gurbetçi Festivali

Afyonkarahisar'ın Emirdağ İlçesi'nde bu yıl 8'incisi düzenlenen Gurbetçi Festivali başladı.

Emirdağ'da Gurbetçi Festivali

Afyonkarahisar'ın Emirdağ İlçesi'nde bu yıl 8'incisi düzenlenen Gurbetçi Festivali başladı.

Emirdağ İlçesi'nde 2004 yılından bu yana düzenlenen Gurbetçi Festivali, Cumhuriyet Meydanı'nda Atatürk Anıtı'na çelenk konulmasıyla başladı. Festivalin açılışı, Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Emirdağ Kaymakam Vekili Fatih Kaya, Emirdağ Belediye Başkanı AK Parti'li Cengiz Pala, Belçika Brüksel Bölge Milletvekili Mahinur Özdemir, Brüksel Belediye Başkan Yardımcısı Sait Köse, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla yapıldı. Kortej geçişinin ardından protokol üyeleri halkı selamladı. Festival alanında devam eden etkinlikler kapsamında Emirdağlılar Yardımlaşma Derneği tarafından 45 bedensel engelliye akülü araba hediye edildi.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Vali Balkanlıoğlu, geçim sıkıntısı çeken insanların yıllar önce gurbete gittiğini söyledi. Okuma yazması dahi olmayan pek çok insanın çocuklarının bugün yabancı ülkelerde bakan, milletvekili, belediye başkan yardımcısı olduğunu kaydeden Balkanlıoğlu, "Biz onlarla gurur duyuyoruz. Türkiye'yi en iyi şekilde temsil ettikleri için onur duyuyoruz" dedi. Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala da geleneksel hale gelen festivalin insanlar arasında birlik, beraberlik ve kardeşliği sağladığını söyledi.

Protokol konuşmalarından sonra etkinlikler mehteran takımının gösterileriyle devam etti. Halk oyunları ekibinin yöresel oyunları ardından festival alanını dolduran yaklaşık 5 bin kişi, sahneye çıkan pop star Armağan'ın konseriyle coştu. Armağan'dan sonra ise şarkıcı Mithat Körler sahneye çıktı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Körler, eski- yeni şarkılarını seslendirdi. Körler'in hareketli şarkılarıyla eğlenen hayranları, zaman zaman da eşlik etti.

Konserin sonunda Emirdağ Belediye Başkanı Cengiz Pala, sanatçılara bir plaket vererek teşekkür etti. Mithat Körler Bölgesel Amatör Lig'de mücadele eden Emirdağspor için marş hazırlayacağını söyleyerek, "Kulübün marşı benden, 3'üncü Lig'e çıkarmak sizden" diye konuştu.

Festival yarın sona erecek. Yarınki program kapsamında Mustafa Ceceli konser verecek. - Afyon / Emirdag