Emir Sultan'ın Hayatı, Bursalılar'a Anlatıldı
Haberler » Güncel » Haber

Emir Sultan'ın Hayatı, Bursalılar'a Anlatıldı

Bursa'nın Manevi Dinamiklerinden Emir Sultan Hazretleri'nin Hayatının Anlatıldığı Konferansa Vatandaşlar Yoğun İlgi Gösterdi.

Emir Sultan'ın Hayatı, Bursalılar'a Anlatıldı

Bursa'nın manevi dinamiklerinden Emir Sultan Hazretleri'nin hayatının anlatıldığı konferansa vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Yıldırım Belediyesi Adile Naşit Tiyatrosu tarafından düzenlenen konferansa konuşmacı olarak Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Algül katıldı. Yıldırım Belediyesi Ücretsiz Meslek Edindirme Kursları Ney hocası Murat Bilgiç tarafından kısa bir ney dinletisi sunuldu. Ardından, Prof. Dr. Hüseyin Algül, Emir Sultan'nın hayatı, kişiliği ve Bursa'ya katkıları konularında bilgi verdi.

Algül, "Yaşayışı ve sohbetleri ile kılıçtan daha etkili olmuş Emir Sultan Hazretleri'nin Bursa'da bilimin kandilini yakarak ülkesini aydınlatan bir meşale olmuştur." dedi.

Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ise yaptığı kısa konuşmada, ilçede tarihi kültürel miras ile ecdat yadigarı tarihi yapıtların günümüze kazandırıldığını ifade etti.

Keskin, "Bugün Adile Naşit Tiyatromuzda olduğu gibi Bursa'mızın ve ilçemizin büyük manevi değerlerinden olan Emir Sultan'ı anıyoruz. Tarihi kültürel mirasımıza can verirken böylesi büyük manevi şahsiyetleri de anma ve tanıtma programları organize ederek geçmişimize ışık tutuyoruz." diye konuştu.EMİR SULTAN'IN HAYATI1367'de Buhara'da doğan 1429 'da Bursa'da vefat eden, asıl adı Şemsettin Mehmed olan Emir Sultan olarak bilinen, Bursa'nın ve Türkiye'nin büyük manevi değerlerinden biri olan Emir Sultan Hazretleri, aynı zamanda Yıldırım Bayezıd'ın damadıdır. Hanımı Hundi Hatun çok sevdiği eşi Emir Sultan için bir türbe, bir de cami yaptırmış.

Bugün Bursa'yı süsleyen şaheserlerden biri de Emir Sultan Camiidir. Yıldırım İlçesinde Emir Sultan mahallesinde bulunan camii, zelzeleden zarar gördüğü için Sultan Üçüncü Selim tarafından yeniden yaptırılarak, çevresi, medrese, hamam, misafirhane gibi hayır eserleriyle donatılmış. Emir Sultan'ın türbesinde, Emir Sultan ile birlikte, hanımı Hundi Hatun ve 3 çocuğunun türbeleri vardır. (CİHAN)