Emine Erdoğan: "Yerkürenin Topyekün Bir Dirilişe Ihtiyacı Var"

Emine Erdoğan: "Yerkürenin Topyekün Bir Dirilişe Ihtiyacı Var"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine karşı kadınların büyük mücadele verdiğini belirterek, "Ülkemde kadınların gücünü soracak olursanız, onlar tankların karşısında durarak, bir vatan kurtaracak dirayettedir.

Emine Erdoğan:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimine karşı kadınların büyük mücadele verdiğini belirterek, "Ülkemde kadınların gücünü soracak olursanız, onlar tankların karşısında durarak, bir vatan kurtaracak dirayettedir." dedi.

Emine Erdoğan, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile Florida Üniversitesi iş birliğinde bir otelde düzenlenen "1. Uluslararası Kadın Kongresi"nin açılışında yaptığı konuşmada, tarih boyunca kadını ezen ekonomik ve sosyal şartların bugün daha da ağırlaşmış durumda bulunduğunu belirtti.

21. yüzyılda cinsiyeti de aşan temel insaniyet sorunları yaşandığına işaret eden Emine Erdoğan, "Ne yazık ki yerküreden kan damlıyor. Savaşlar, sosyal adaletsizlikler, tüm dünyayı saran şiddet kültürü, çevremizi kuşatıyor. Sevgisizlik, tüm alanları istila ediyor. Milyonlarca insanın yerinden, yurdundan edildiği, 600 binden fazla kişinin öldüğü bir savaş karşısında tüm dünya sessiz kalabiliyor. Yerkürenin topyekun bir dirilişe ihtiyacı var. Bu kongrenin, bu temel meselelere ilaç olacak yeni bakış açıları getirmesini umut ediyorum. Gerek kadın sorunlarıyla ilgili, gerekse insanlığı ilgilendiren temel meselelerde, yeni bir dil kurmaya vesile olmasını diliyorum." diye konuştu.

Erdoğan, kadınların, ekonomik, politik, akademik, tüm alanlarda varlık göstermesinin, adaletin gereği olduğunu bildirdi.

Kadın ve erkeğin, birbirini bütünleyen iki cins olduğunu vurgulayan Emine Erdoğan, "Kadın ve erkek arasında bir hiyerarşiden değil, iş birliğinden söz edebiliriz. Yaratıcımız, kadına ve erkeğe farklı kabiliyetler vererek, onları birbirinin velisi kılmıştır. İşte bizler, bu prensibi hayata taşımalıyız. Ne yazık ki bazı geleneksel anlayışlar, kadınları toplumsal hayattan uzak tutmuştur. Oysa kadın ve erkek, potansiyellerine göre ve adilce, hak ettikleri yeri aldığı ölçüde refah toplumu inşa edilebilir. Unutmayalım, kadın ve erkek, bir kuşun kanadı gibidir. Biri olmazsa kuş uçamaz." ifadesini kullandı.

Erdoğan, devletin 14 yıldır kadının konumunu yükseltme gayreti içinde bulunduğunu vurgulayarak, "Elbette yerleşik algıları yıkmak, tabularla mücadele etmek kolay değil. Fakat inanıyorum ki özellikle son 10 yılda katettiğimiz mesafe, gelecek adına da umut vericidir." dedi.

"Kadınlarımız destansı mücadele verdi"

Türkiye'nin 15 Temmuz'da çok kritik bir darbe girişimi atlattığını anımsatan Emine Erdoğan şunları söyledi:

"Ordumuzun içine sızan bir grup hain terörist, Türkiye'nin demokrasi yolculuğunu sabote etmeye çalıştı. Bu süreçte, 247 vatandaşımız şehit oldu, 2 bin 194'ü ise yaralandı. Nice eş, çocuk, anne ve baba, gözü yaşlı, yüreği acılı olarak arkada kaldı."

Erdoğan, darbe girişimi sırasında kadınların verdiği mücadeleye değinerek, şunları anlattı:

"Devletimizin ve milletimizin dirayetli duruşu ile savuşturulan darbe girişiminde, kadınlarımızın verdiği destansı mücadele kayda değerdir. Kadınlarımız, gece yarısı bir vakitte, üstlerinde F-16'lar uçarken, ellerinde sadece bayraklarıyla, silahlarla donatılmış tankların karşısına dikilmiştir. Burada, bir dakika durup düşünmenizi rica ediyorum. Bu cesareti onlara veren nedir? Bu öz güveni onlara aşılayan nedir? Korkusuzca tankları durduran o asil duruşun kaynağı nasıl açıklanabilir? Elbette vatanlarına olan aşkları, milletlerine olan sevdaları, demokrasiye olan inançları ve taşıdıkları o büyük yürekleridir. Ülkemin cesur kadınlarını huzurlarınızda saygıyla anmak istiyorum.

Ülkemde kadınların gücünü soracak olursanız, onlar, tankların karşısında durarak bir vatan kurtaracak dirayettedir. Kadınlarımızın bu direnişinin, belki istatistik ilminde karşılığı yoktur. Ama bu duruş, bu cesaret, rakamlara sığmayacak kadar yüce bir kararlılığı ve iktidarı temsil eder. Bu asil direnişin, dünya demokrasi tarihine geçmesini umut ederim. Adil bir kadın tarihi yazılacaksa eğer, bu asla atlanmamalıdır. Kadınlarımız bu dirayeti, elbette tarihte gördükleri örnekliğe ve demokrasinin gücüne inanmışlığa borçludur. İnşallah bizler de bu şuuru, gelecek nesillere emanet edeceğiz. Umarız ki dünyaya demokrasi karnesi veren ülkeler de bundan nasibini alır."

"Karar mekanizmalarında kadınları güçlendirmeliyiz"

Kadınların gücü karşısında, hiçbir gücün direnemeyeceğini ifade eden Erdoğan, "Yeter ki iş birliğimizi artıralım. Bilimin ışığını cesaretimizle buluşturalım. Kadınlarımızın ürettiği artı değeri, dünyaya bir şifa kaynağı olarak sunalım. Ekonomiden siyasete, akademiden medyaya kadınların her alanda varlığını artıracak etkin ve adil politikalar hedefleyelim." değerlendirmesinde bulundu.

Erdoğan, Türkiye'nin kadın konusunu her zaman küresel ölçekte gündemde tutmaya büyük gayret gösterdiğine işaret ederek, G-20 bünyesinde geçen yıl, Türkiye'nin öncülüğünde ilk kez "Kadın-20 platformu" kurulduğunu, bu kapsamda çok sayıda toplantı yapıldığını, dünya liderlerine 2025'e kadar, kadınların iş gücüne katılımını yüzde 20 oranında artırmak gibi küresel hedefler önerildiğini hatırlattı.

Emine Erdoğan, öte yandan, İslam İşbirliği Teşkilatı bünyesinde, 13'üncüsü gerçekleştirilen İslam Zirvesi'nin geçen aylarda İstanbul'da yapıldığını, burada da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın teklifiyle, kadın sorunlarının ele alınacağı bir kadın konseyinin temelinin atıldığını kaydetti.

Kadın sorunlarının hakkaniyet zemininde ele alması gerektiğini ifade eden Erdoğan, "Karar mekanizmalarında kadınları güçlendirmek ve erkekleri bu mücadeleye davet etmek durumundayız. Kadınları, iş hayatı ile özel hayat arasında tercihe zorlamayacak çalışma şartlarının takipçisi olmalıyız. Hükümetlerimizi buna teşvik etmeliyiz. Bu kongrenin, bu tür çabaları güçlendireceğine inanıyorum. Sonuçlarını merakla beklediğimi ifade etmek istiyorum." diye konuştu.

"Bu ülkenin her alandaki inşasına kadın eli değmiştir"

Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan da kongrede, kadınlarla ilgili çalışmaların, sorunların, çözüm önerilerinin uluslararası bir platformda tartışılacağını, akademisyenlerin, sivil toplum kuruluşlarının bir araya gelerek, ortak akıl üreteceğini bildirdi.

Demokratik ve Müslüman bir ülke olan Türkiye'nin, pek çok alandaki başarısını kadınlarına borçlu olduğuna dikkati çeken Doğan, "Kurtuluş Savaşında sırtında top mermileri taşıyarak ülkesini kurtaran kadınlar, 15 Temmuz'da tankların önünde durarak vatanını ve demokrasisini savunmuştur. Bu ülkenin her alandaki inşasına kadın eli değmiştir. Kadınlar yaratılışlarındaki çalışkanlık, üretkenlik ve hassasiyetle toplumun her alanında yer almalıdır ve yer almaktadır." diye konuştu.

Doğan, kongrede, kadın ve hukuk, kadın ve sağlık, kadın ve din, kadın ve edebiyat, kadın ve medya, kadına yönelik şiddet, kadın ve göç, toplumsal cinsiyet, kadın ve çalışma hayatı, kadın ve liderlik, yerel yönetimlerde ve sivil toplum kuruluşlarında kadınlar, kadın emeği, kadın ve bilim gibi pek çok farklı konunun kadın ekseninde tartışılacağını aktardı.

Kongrede, Emine Erdoğan'a, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan tarafından bir plaket takdim edildi.