Emine Erdoğan ve Nimet Çubukçu Açılışta
Haberler » Güncel » Haber

Emine Erdoğan ve Nimet Çubukçu Açılışta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlediği Halk Eğitim Merkezleri Fuarı'nın açılış törenine katıldı.

Emine Erdoğan ve Nimet Çubukçu Açılışta

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğünün, İstanbul Fuar Merkezi'nde düzenlediği Halk Eğitim Merkezleri Fuarı'nın açılış törenine katıldı.

EMİNE ERDOĞAN'IN KONUŞMASI

Emine Erdoğan yaptığı konuşmada, "Burada şu hususu da özellikle ifade etmek istiyorum: Bugün dünyanın hemen her ülkesinde işsizlik ciddi bir sorun olarak gündemi işgal ediyor. Özellikle, dünyada son yaşanan küresel kriz, ülkelerdeki işsizliğin yükselmesine,

birçok kişinin işsiz kalmasına yol açmıştır. Ülkemizde işsizliğin daha düşük oranlara çekilmesi noktasında güzel sonuçlar veren çalışmalar yürütülüyor ve son aylarda umut verici gelişmelere de şahit oluyoruz. Ancak bizim en az işsizlik kadar önemli bir mesleki eğitim sorunumuz olduğu da hepimizin malumudur. Bugün dünyamızda (Ne iş olursa yaparım) dönemi, artık geride kalmıştır. Kalifiye

eleman, bilgiye, tecrübeye, birikeme sahip eleman ihtiyacı artık her zamankinden daha fazla önem arz eder hale gelmiştir" dedi

ÇUBUKÇU'NUN KONUŞMASI

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ise , fuarda sergilenen ürünlerin, kendini yetiştirmiş, bir meslek sahibi olmuş kadınların elde ettiği başarıların sonucu olduğunu söyledi. Örgün eğitimin önemine dikkat çeken Çubukçu, "Özellikle 2009-2010 eğitim öğretim döneminde, geçtiğimiz modüler eğitim sistemi sayesinde diğer Avrupa ülkeleriyle kurs, bilgi ve belgeler konusunda entegrasyonu sağladık. Yaygın eğitime ayrılan ödeneklerle daha fazla öğreticinin görev alması sağlanarak, hem iş, istihdam artırılmıştır hem daha fazla kitleye eğitim verme imkanı bulunmuştur" diye konuştu. 2008 yılının haziran ayında başlayan "Ana Kız Okuldayız" kampanyasının devam ettiğini belirten Nimet Çubukçu, yoğun göç alan İstanbul'da da okuma yazma kurslarına büyük önem verdiklerini vurguladı.

SERGİYİ GEZDİLER

Erdoğan, konuşmasının ardından Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu'nun eşi Gül Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın eşi Özleyiş Topbaş, Merkez Valisi Hüseyin Çapkın'ın eşi Nurten Çapkın ile birlikte fuarın açılışını gerçekleştirerek, ziyaret etti. Fuar ziyareti sonrasında gazetecilerin 'sergiyi nasıl bulduğu' şeklindeki sorusu üzerine Erdoğan, çok beğendiğini, harika eserlerin yer aldığını belirterek, "Mümkün olsa da ben de katılabilsem" dedi.

YARDIM SÖZÜ

Bu arada İstanbul Fuar Merkezi'nden ayrılmakta olan Çubukçu'nun yanına giden Songül Aydın adlı vatandaş, 11 yaşındaki engelli yeğeni Dilara Erdaş için eğitim yardımı istedi. Bakan Çubukçu ile görüşmesine ilişkin basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Aydın, yeğeninin zihinsel ve bedensel engelli olduğunu, bu nedenle okulların kabul etmediğini söyledi.

Aydın, okuma yazma bilmeyen yeğeninin eğitimi için kendisine olumlu yanıt veren Bakan Çubukçu'nun, konuyla ilgili İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız'ı görevlendirdiğini belirtti.

İdris TİFTİKÇİ - İSTANBUL DHA