Emine Erdoğan, Laura Bush'un Yemeğine Katıldı

Emine Erdoğan, Laura Bush'un Yemeğine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush'un Eşi Laura Bush'un 62. BM Genel Kurul Toplantıları İçin New York'ta Bulunan Dünya Liderleri Eşleri Onuruna Verdiği Öğle Yemeğine Katıldı.

Emine Erdoğan, Laura Bush'un Yemeğine Katıldı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, ABD Başkanı George W. Bush'un eşi Laura Bush'un 62. BM Genel Kurul Toplantıları için New York'ta bulunan dünya liderleri eşleri onuruna verdiği öğle yemeğine katıldı.

Manhattan'daki Morgan Kütüphanesi'nde verilen yemeğe 35 ülkenin first ladysi katıldı.

Bayan Bush'un ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile geldiği yemekte takdim konuşmasını da Rice yaptı.

Beyaz Saray amblemli kürsüde davetlilere hitap eden Laura Bush, kadın ve çocuk eğitiminin önemi üzerinde durdu.

Dünyanın birçok ülkesinde eğitim alanında yaşanan gelişmeleri örneklerle anlatan Bayan Bush, sağlık ve eğitimin birbiri ile doğrudan bağlantısına vurgu yaptı. Laura Bush, barışa esas katkının bu alanlardaki iyileştirmelerle olacağını da sözlerine ekledi.

Emine Erdoğan ve Bayan Bush'un, yemek öncesi fotoğraf çekimi sırasında kısa süreli sohbet ettikleri öğrenildi.

Yemek sonrası Türk basınına kısa bir açıklama yapan Emine Erdoğan, Laura Bush ile yarın, Başkan Bush'un 62. Genel Kurul Çalışmaları için New York'ta bulunan dünya liderleri onuruna vereceği akşam yemeğinde tekrar buluşacaklarını ifade etti.

Etiyopyalı first lady ile aynı masada oturan Emine Erdoğan, kendisine Türkiye'de yapılan eğitim seferberliği konusunu anlattığını söyledi.

Türkiye'de ''Haydi Kızlar Okula'' kampanyası ile kızların eğitimi için pozitif ayrımcılık yapıldığını anlattığını kaydeden Erdoğan, Etiyopyalı first lady'nin, bunu ''ilham verici'' bulduğunu söylediğini ifade etti.

Beyaz çiçeklerle süslü masalarda yenilen öğle yemeğinde kabak çorbası, armut soslu levrek balığı, karışık sebze ile vanilya soslu böğürtlenli trüf ikram edildi.

Davet, Afrikalı çocukların söylediği şarkılarla son buldu.

Kaynak: AA