Emine Erdoğan, IMF-dünya Bankası Toplantısına Gelen Yöneticilerin Eşlerine Yemek Verdi

Emine Erdoğan, IMF-dünya Bankası Toplantısına Gelen Yöneticilerin Eşlerine Yemek Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Eşi Emine Erdoğan, IMF-dünya Bankası Toplantıları İçin Türkiye'de Bulunan Üst Düzey Yöneticilerin Eşlerine Kanlıca'da Bulunan Adile Sultan Yalısı'nda Öğle Yemeği Verdi.

Emine Erdoğan, IMF-dünya Bankası Toplantısına Gelen Yöneticilerin Eşlerine Yemek Verdi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, IMF-Dünya Bankası toplantıları için Türkiye'de bulunan üst düzey yöneticilerin eşlerine Kanlıca'da bulunan Adile Sultan Yalısı'nda öğle yemeği verdi. Adile Sultan'ın 19'uncu yüzyılda kadınların sosyal hayatta yer almaları için yaptığı katkılara dikkat çeken Erdoğan, "Özellikle dünyaya sevgi hoşgörü ve diyalog zeminin hakim olması için biz kadınlara büyük iş düşüyor. Zira annelik bütün insanlık için ortak değerlerin başında gelir. Bizlerin dünyayı ilgilendiren sorunlara kayıtsız kalması büyük hata olacaktır." dedi.

Emine Erdoğan, IMF-Dünya Bankası toplantıları nedeniyle İstanbul'da bulunan üs düzey katılımcıların eşleri ile Kanlıca'da bulunan Adile Sultan Yalısı'nda düzenlenen öğle yemeğinde bir araya geldi.Emine Erdoğan'ın himayesinde düzenlenen yemeğe Ekonomi Bakanı Ali Babacan'ın eşi Zeynep Babacan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın eşi Şeyma Akdağ'ın yanı sıra yabancı konuklardan da IMF Guvernorler Kurulu Başkanı'nın eşi Mrs. Nguyen, İMF İcra Heyeti Başkanı A.Shakour Shaalan'ın eşi Mrs. Shalan, İsrail Merkez Başkanı Stanley Fisher'in eşi Mrs. Shalan'ın yanı sıra 50'ye yakın konuk katıldı.

Emine Erdoğan ve Zeynep Babacan'ın konuklarla tek tek ilgilendiği gözlenirken Emine Erdoğan yemekte bir konuşma yaptı. Emine Erdoğan konuşmasında yemeğin düzenlendiği Adile Sultan Sarayı'nın adını İkinci Mahmut'un kızı Adile Sultan'dan aldığını anımsattı. Adile Sultan'ın 19'uncu yüzyılda kadınların her alanda inisiyatif alması için çalışmalar yaptığını belirten Erdoğan "Okullar yaptırmış, kız çocuklarının eğitimi için çaba harcamış, şehrin güzelleşmesi ve imarı için yaşamı boyunca bir çok esere imza atmıştır. Özellikle yoksulluk ile mücadele noktasında çalışmalarında İstanbulluların sevgisini kazanmıştır." şeklinde konuştu.

Adile Sultan'ın günün şartlarında koyduğu mücadelenin kendileri için büyük anlam taşıdığına dikkat çeken Erdoğan küresel ekonomik krizde kadınların sürece katkı sağlayacak güce sahip olduğuna inandığını söyledi. Yaşanan küresel ekonomik krizin, mevcut ekonomik sistemin kendisini sorgulaması gerektiğini de ortaya çıkardığını kaydeden Erdoğan, yoksulların daha da yoksullaştığı zenginlerin de daha zenginleştiği ekonomik sistemin çok uzun soluklu olmayacağını dile getirdi.

İstanbul'da yapılan toplantının daha adil daha yaşanabilir dünya için önemli bir dönüm noktası olacağına inandığını belirten Erdoğan "Hiçbir ülkenin hiçbir toplumun kaderi birbirinden bağımsız değildir. Hepimize büyük sorumluluk düşüyor. Özellikle dünyaya sevgi hoşgörü ve diyalog zemininin hakim olması için biz kadınlara büyük iş düşüyor. Bütün insanlığın kaderi ortaktır. Bu kader ortaklığını en iyi anlayabilecek olanlar bizleriz. Zira enelik bütün insanlık için ortak değerlerin başında gelir. Bizlerin dünyayı ilgilendiren sorunlara kayıtsız kalması büyük hata olacaktır." ifadelerini kullandı.

Son 7 yılda kendisinin de bulunduğu katkılar neticesinde 350 bin kız çocuğunun okulla tanıştığını belirten Erdoğan "Kızlarımız yarın eğitimlerini tamamlayıp sosyal hayatta yerlerini aldıklarında eminim ki Türkiye'nin ekonomisine, Türkiye'nin sosyal yapısına gayretler sağlayacaktır. Bunlar küçük gayretler gibi görülebilir. Ama sonuçları elbette büyük olacaktır. Bu gün yaşadığımız sorunların yeniden yaşanmaması için güçlü bir zemin olacaktır." dedi.

(CİHAN)