Emet Belediyesi'ne Büyük Gelir

Emet Belediyesi'ne Büyük Gelir

Kütahya'nın Emet Belediyesi, kuruma yılda en az 900 bin TL kazandıracak bir anlaşmaya imza attı.1984 -1989 yılları arasında 4 krom 1 kömür madeni ocağı, yapılan çalışmalarla Emet Belediyesi bünyesine katılmıştı.

Emet Belediyesi'ne Büyük Gelir

Kütahya'nın Emet Belediyesi, kuruma yılda en az 900 bin TL kazandıracak bir anlaşmaya imza attı.

1984 -1989 yılları arasında 4 krom 1 kömür madeni ocağı, yapılan çalışmalarla Emet Belediyesi bünyesine katılmıştı. Bu maden ocaklarından biri olan Tavşanlı ilçesi Gölcük köyünde bulunan bin 144 hektarlık alana sahip kömür ocağından son 5 yılda yaklaşık 22 bin TL para kazanan Emet Belediyesi, ER-İŞ firması ile de 10 yıllık maden işletme anlaşması yaptı. Firma, Emet Belediyesi'ne ocaktan çıkardığı 1 ton kömür başına 9 TL ödeyecek. Yıllık en az 100 bin ton kömür çıkartmayı planlayan şirket bu rakama ulaşmasa dahi belediye yıllık 900 bin TL para ödeyecek. Çıkarılan madenin 100 bin tonu geçmesi halinde de şirket belediyeye ton başı 9 TL ödemeye devam edecek. Emet Belediyesi'nin bu anlaşmanın ardından yılda 900 bin ile 3 milyon TL arası gelirin sahibi olması bekleniyor.

Yapılan bu büyük anlaşmanın ardından kömür ocağında incelemelerde bulunan Emet Belediye Başkanı Mustafa Koca bir açıklama yaptı. Koca "Belediyemizin sahibi olduğu kaynakları en verimli şekilde değerlendirmek adına çalışmalar yapıyoruz. Bu bağlamda mali işler müdürlüğümüz ve emlak servisimiz yoğun bir çalışma içine girmişti. Öz kaynaklarımızı yerinde değerlendirilirken, etkin kullanım adına ciddi araştırmalar yapıldı. ER-İŞ firması ile yaptığımız sözleşme sonrası yer teslimi gerçekleştirdik. Bu anlaşma ile Emet Belediyesi bu ocaklardan yılık 900 bin TL garanti para alacak. Yer altından kömür alınması halinde yüzde 7, yer üstünden ise yüzde 9 rödavans alımı olacak. Tunçbilek Termik Santrali ile çalışan firmanın hedefi yılık 300 bin ton kömür tedarik ederek santralin kömür ihtiyacını karşılamak. Bu hedeflere ulaştığında ise Emet Belediyesi'nin geliri 3 milyon TL'ye çıkabilecek. Bu gelirler Emet için istihdam demek, yatırım demek. Kaynaklarımızı etkin hale getirerek ilçe ekonomizme kazandırma çalışmalarımız sürüyor. Bu projemiz ile ileriki yıllarda mali anlamda daha güçlü bir belediyemiz olacaktır. Bu önemli projenin hayata geçirilmesinde yoğun mesai harcayan personelime de teşekkür ediyorum. Belediyemiz tüm birimleri ile gelecekte daha iyi bir Emet ve mutlu bir Emet halkı için çalışmalarını yürütmektedir. Yapılan bu sözleşmenin ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum "dedi.

Emet belediyesi'nin, yıllık 7.5 milyon TL olan bütçesinin, bu anlaşma ile 10 milyon TL'ye çıkması bekleniyor. - KÜTAHYA