Emenli Merasına Altın Bayrak Çekildi

Emenli Merasına Altın Bayrak Çekildi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Yıllarca Türkiye'de Tarımın Diğer Sektörler İçerisinde Üvey Evlat Gibi Değerlendirildiğine Şahit Olduklarını Belirterek, Tarımın Kendileri İçin Olmazsa Olmaz Olduğunu Söyledi.

Emenli Merasına Altın Bayrak Çekildi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, yıllarca Türkiye'de tarımın diğer sektörler içerisinde üvey evlat gibi değerlendirildiğine şahit olduklarını belirterek, tarımın kendileri için olmazsa olmaz olduğunu söyledi.


Meraların tanıtılması ve korunması amacıyla oluşturulan Mera Kanunu Tanıtım Projesi kapsamında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Türkiye'de 6 meraya altın bayrak verildi. Karadeniz Bölgesi'nde tek altın bayrak almaya hak kazanan Emenli Merası'nda Altın Bayrak töreni düzenlendi. Bafra İlçesi Emenli köyünde yapılan törene, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Samsun Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, kamu kurum ve kuruluşların üst düzey yetkilileri ile köylüler katıldı. Törende bir konuşma yapan Bakan


Eker, Türkiye'nin mera ıslahı alanında en başarılı bölgelerinden ve en başarılı köylerinden birisi olan Emenli'nin merasına altın bayrak dikmek için burada olduklarını belirterek, "Tarım bizim olmazsa olmazımızdır. Tarım içerisinde hayvancılık da gerçekte bir başka olmazsa olmazımızdır. Yıllarca biz Türkiye'de, tarımın diğer sektörler içerisinde üvey evlat gibi değerlendirildiğine şahit olduk. Tarımın içerisinde de hayvancılık üvey evlat gibi görüldü. Hayvancılığın iki noktası var. Bir tanesi hayvanların


yüksek verim kabiliyetine sahip olması, bir diğeri de sahip olduğumuz hayvanları yeteri kadar, kaliteli kaba yemle yani vasıflı otla besleme problemidir" dedi.


Göreve geldikten sonra tarım ve tarıma dayalı diğer sektörlerle yakından ilgilendiğini dile getiren Bakan Eker, "Bundan 4.5 sene önce bizim hükümetimiz kurulduğunda Türkiye'de tarım sektörüne 1 milyar 800 milyon TL destek veriliyordu. O zaman bu paraların üzerinde çok sıfır vardı. Bu paraya o zaman sıfırlar fazla olduğu için 1 katrilyon 800 milyon destekten bahsediliyordu. Bizim iktidarımızda bu rakamı tam üç kat artırdık. 2007 yılında bizim Türk çiftçisine ödediğimiz para 5 milyar 300 milyon YTL'dir. Bu


bizim tarıma verdiğimiz destek ve tarıma verdiğimiz en önemli göstergedir. Hayvancılığa verilen toplam destek, biz geldiğimizde 75 milyon YTL idi. Biz bu rakamı tam on kat artırdık. Bu sene 2007 yılı içerisinde hayvancılıkla ilgili verdiğimiz destek 750 milyon YTL olmuştur. Bu rakamlar artırıldı da ne oldu? Eskiden Türkiye'de tarım sektörü yani Gayri Safi Milli Hasılası olan mallar 22 milyar dolardı. Bizim verdiğimiz bu destekler sayesinde gerçekleştirilen büyüme ile 2006 yılında tarımın oluşturduğu değer


39 milyar dolara çıktı. Bu Türkiye'de tarım sektörünün dört yılda büyümesidir. Bu oran yüzde 78'dir. Hayvancılıkta sağılan hayvan sayısı artmamasına rağmen Türkiye'nin süt üretimi aynı hayvan sayısı ile 4 yılda 3 milyon ton daha arttı. Bu günümüzde hayvanların daha iyi beslendiğini gösterir. Bu hayvanların daha çok yem yiyor ve süt verimi artıyor demektir" diye konuştu.


Bakan Eker, bütün çiftçilere bu yıl için ödenmesi gereken destekleri Haziran ayında yani yılın ilk 6 ayında ödeneceğini ifade ederek, bu desteklerin tüm Türkiye için 5.3 milyar YTL olduğunu sözlerine ekledi.


Konuşmanın ardından Emenli Köyü merası için verilen Altın Bayrak, Bakan Eker tarafından göndere çekildi. Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, daha sonra Emenli merasını gezdi.


(İG-SA-NÇ-NÇ-Y)

Kaynak: İHA