Emekli Orgeneral Başer: 'Türkiye Irak'ta ABD'yi Yanına Almalı'

Emekli Orgeneral Başer: 'Türkiye Irak'ta ABD'yi Yanına Almalı'

Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer, Türkiye'nin Mümkünse Irak'ta ABD'yi Yanına Alarak Yapılması Gerekenleri Yapması Gerektiğini Belirterek, 'Kuzey Irak'a Müdahale İçin İttifak Şartı Yok, Bu Zorunlu Değil. Türkiye Tek Başına da Halledebilir. Ama Bu İleriye Dönük Komplikasyonlar Yaratabilir' Dedi.

Emekli Orgeneral Başer: 'Türkiye Irak'ta ABD'yi Yanına Almalı'

Türkiye'nin Terörle Mücadele Özel Temsilcisi Emekli Orgeneral Edip Başer, Türkiye'nin mümkünse Irak'ta ABD'yi yanına alarak yapılması gerekenleri yapması gerektiğini belirterek, ''Kuzey Irak'a müdahale için ittifak şartı yok, bu zorunlu değil. Türkiye tek başına da halledebilir. Ama bu ileriye dönük komplikasyonlar yaratabilir'' dedi.

TOBB Üniversitesinde ''Türkiye'nin İç Güvenlik Sorunları'' konulu bir konferans veren Başer, konunun sadece ordu ve polisi ilgilendiren bir kavram gibi algılanmasının yanlışlığına işaret etti.

Türkiye'nin Kuzey Irak'a yönelik olası bir müdahalesiyle ilgili görüşleri de sorulan Başer, Türk Silahlı Kuvvetlerinin burada belirli seviyelerde, belirli planları uygulama mecburiyetinin doğabileceğini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyetinin gerektiğinde ulusal çıkarlarını korumak için her türlü tedbiri alma hakkına sahip olduğunu ifade eden Başer, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Öngörü sahibi liderler bugünkü adımlarının gelecek nesiller üzerindeki etkilerini de hesaplamak zorundadırlar. Eğer mümkünse Türkiye Irak'ta ABD'yi yanına alarak yapılması gerekenleri yapmalıdır. Benim uğraş alanım da zaten bu. Terör örgütünün yurt dışındaki siyasi ve finansal desteklerinin ve illegal faaliyetlerinin durdurulması için uğraş gösteriyorum. Kuzey Irak'a müdahale için ittifak şartı yok, bu zorunlu değil. Türkiye tek başına da halledebilir. Ama bu ileriye dönük komplikasyonlar yaratabilir.''

Sınır ötesi harekatın sadece Hükümet'in değil, aynı zamanda TBMM'nin de alması gereken bir karar olduğunu kaydeden Başer, Türk Silahlı Kuvvetlerinin böyle bir durumda bunu yerine getirebilecek güçte olduğunu söyledi.

Başer, ''Kuzey Irak'ta PKK inlerinin tamamen kaldırılması biraz daha ileriki aşamada olabilecek bir konu'' dedi.

'

Kaynak: AA