Emekli Öğretmen, 48 Yıllık Meslek Hayatını Anlattı

Emekli Öğretmen, 48 Yıllık Meslek Hayatını Anlattı

Güven Dershaneleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aysal Aytaç, Meslektaşları ve Öğrencileri ile Anılarını Paylaştı. 48 Yıl Boyunca Hakkari'de Öğretmenlik Yapan Aytaç, "Benim Zamanımda Valinin Aracı Bir Katır İdi. Plakası İse 001 İdi. Bunu Çok İyi Hatırlıyorum" Dedi.

Emekli Öğretmen, 48 Yıllık Meslek Hayatını Anlattı

Güven Dershaneleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Aysal Aytaç, meslektaşları ve öğrencileri ile anılarını paylaştı. 48 yıl boyunca Hakkari'de öğretmenlik yapan Aytaç, "Benim zamanımda valinin aracı bir katır idi. Plakası ise 001 idi. Bunu çok iyi hatırlıyorum" dedi.

Çağlayan Eğitim Kurumları bünyesinde faaliyet gösteren Özel Fen Dershanesi, Özel Hatica Avcı Koleji ile Hakkari Eğitimciler Derneği tarafından akşam saatlerinde İl Kültür Merkezi Sinema Salonu'nda düzenlenen bir programda emekli öğretmen, meslektaşları ve öğrencileri ile anılarını tazeledi. Programda emekli öğretmen Aysal Aytaç'ın (71) biyografisi; yetiştirdiği milletvekili, belediye başkanı, avukat ve idarecilerin isimleri okundu. Hakkari'deki anılarını anlatan Aysal Aytaç, 1958 yılında yapılan öğretmen

kuralarında 350 kişi arasında Hakkari'ye sadece kendi isminin çıktığını belirtti. 5 günlük bir yolculuktan sonra Van iline, oradan da 3 günlük bir yolculuktan sonra Hakkari'ye ulaştığını anlatan Aytaç, "Ben Hakkari Lisesi'nde Türkçe öğretmenliği yaptım. Daha sonra Milli Eğitim Müdür Yardımcısı oldum. 48 yıl boyunca öğretmenlik yaptım. O zamanlar katırlarla ulaşım sağlanıyordu. Valinin makam aracı bir katır idi. Plakası ise 001 idi. Ayrıca bir doktorun hastasını muayene etmesi 10 lira idi. Doktor hastasının

ayağına giderken, katırla ulaşıma 20 lira veriyordu. Bizim bulunduğumuz dönem böyle idi" diye konuştu.

Programın sonunda 25 emekli öğretmene Aysal Aytaç tarafından vefa belgesi verildi. Aynı yıllarda idarecilik yapan ünlü sanatçı Yılmaz Erdoğan'ın amcası Adil Erdoğan da, Çağlayan Eğitim Kurumları ve Hakkari Eğitimciler Derneği adına öğretmen Aysal Aytaç'a teşekkür plaketi verdi.

(FT-OK-Y)

Kaynak: İHA