Emekli Albaya Sahte Para Operasyonu...

Emekli Albaya Sahte Para Operasyonu...

Para Makinası Sahte Dolarları Ayırt Edemedi

Emekli Albaya Sahte Para Operasyonu...

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri İstanbul'da aralarında emekli bir albayın da bulunduğu bir organizasyonun sahte para işiyle uğraştığını belirledi. Edinilen bilgiye göre şüphelilerin sahte paraları döviz büroları ile kuyumculara sattığı tespit edildi. Soruşturmayı derinleştiren polis, Emekli Albay Ömer Faruk U. ile temasa geçti. Şüpheliyle telefonda anlaşan polis, Fatih'te bir adreste beklemeye başladı. Polisin siparişi üzerine belirlenen adrese arabasıyla gelen Emekli Albay Ömer Faruk U.' ile yanındaki 2 kişi gözaltına alındı. Arabada yapılan aramada 480 tane 100'lük banknot halinde 48 bin dolar ele geçirildi.

GERÇEĞİNDEN AYIRT ETMEK GÜÇ

Ele geçirilen 48 bin doları inceleyen polis paraları gerçeğinden ayırt edemedi. Sahte para kontrol makinesine sokulan 48 bin dolar için makineler sahte değil uyarısında bulundu. Bunun üzerine polis paraları Merkez Bankası'na gönderdi. Bankadan gelen cevap üzerine paraların sahte olduğu anlaşıldı.

FENERBAHÇE ORDU EVİ'NDEKİ ODASI ARANDI

Operasyonu yürüten savcılık Fenerbahçe Ordu Evi'nde şüphelinin kaldığı bir odada askeri makamların katılımıyla arama yaptı. Yapılan aramada suç unsuru bulunamadı. Emekli Albay Ömerül Faruk U. ve şebekenin diğer 2 üyesi adliyeye sevk edildi. Şebekenin gerçeğe çok yakın olan sahte paraları bastığı matbayı bulmak için polis operasyonlarını sürdürüyor.

Kaynak: DHA