Tesla'yı Borsadan Çekeceğini Açıklayan Musk'tan Esrar Açıklaması
BBC

Tesla'yı Borsadan Çekeceğini Açıklayan Musk'tan Esrar Açıklaması

ABD merkezli NYT gazetesine konuşan Tesla'nın CEO'su Musk, 7 Ağustos günü attığı tartışmalı tweete açıklık getirdi. Musk, Tesla'yı borsadan çekmeyi düşündüğüne dair attığı tweet esnasında uyuşturucunun etkisinde olmadığını belirtti.

New York Times gazetesine konuşan Tesla'nın kurucusu ve CEO'su Elon Musk, 7 Ağustos'ta attığı tartışmalı tweete açıklık getirdi. Musk, o tweeti havalanına giderken attığını ve esrar içtikten sonra atmadığını belirti.

HİSSELERİNİ TOPLAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı açıkalmada, elektrikli otomobiller imal eden şirketi Tesla'nın hisselerini hisse başına 420 dolar ödeyerek toplayacağını söylemişti.

Musk'ın attığı tweet sonrası Tesla'nın hisse senedi fiyatlarında büyük artış görülmüş, bu durum ABD'de borsa ve sermaye piyasalarını denetleyen düzenleyen SEC'nin de dikkatini çekmişti.

Fox News kanalı ise SEC'in şirkete celp gönderdiğini ve tweetle ilgili soruşturmasını hızlandırdığını açıklamıştı.

UYUŞTURUCUNUN ETKİSİNDE DEĞİLMİŞ

Musk, New York Times'a yaptığı açıklamada ise tweeti "esrar içtikten sonra atmadığını" söyledi. Tweeti Tesla Model S marka aracıyla havaalanına giderken attığını belirten Musk, "Pişman değilim" dedi.

4/20 ESRAR TÜKETİMİNİN SEMBOLÜ OLDU

Tweet sonrası 4/20 özellikle ABD'de esrar tüketiminin sembolü haline geldi. Bunun tam olarak nasıl başladığı bilinmiyor fakat 4/20'nin California'da 1970'li yıllarda bir grup lise öğrencisi arkadaşın esrar için kullandıkları gizli bir kod olduğu ve buradan tüm ülkeye yayıldığı biliniyor.

MUSK'IN EN ZOR VE EN ACILI YIL

Musk, haftada 120 saat çalışmasının ardından arkadaşlarının da kaygılandığını belirterek "Geçen yıl hayatımın en zor ve acılı yılı oldu. Eziyet doluydu." diye konuştu.

Gazete, Musk'ın söyleşi sırasında bazen konuşmaya ara verdiğini, bir duygu yoğunluğu yaşadığını ve 28 Haziran'daki doğum gününü 24 saat çalışarak geçirdiğini belirterek "Tüm bir gece, hiç arkadaşım, hiçbir şeyim yoktu." dediğini aktardı.

Musk, New York Times söyleşisinde ise çalışmadığında uyuyabilmek için Ambien adlı yatıştırıcıyı kullandığını söyleyerek "Çoğunlukla ya uykusuzluk ya da Ambien." ifadesini kullandı.

Gazete ise Musk'ın bu ilacı kullanmasının Tesla'nın bazı yönetim kurulu üyelerini kaygılandırdığını ve üyelerin onun gece geç saatlerde attığı tweetlere bu ilacın neden olup olmadığını merak ettiklerini yazdı.

BBC