Elmalı Yeşilyayla Güreşleri'nin Başpehlivanı Ali Gürbüz Oldu

Bu yıl 660.gerçekleştirilen Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin başpehlivanı Antalyalı Ali Gürbüz oldu.

Elmalı Yeşilyayla Güreşleri'nin Başpehlivanı Ali Gürbüz Oldu

Bu yıl 660. gerçekleştirilen Tarihi Elmalı Yeşilyayla Yağlı Pehlivan Güreşleri'nin başpehlivanı Antalyalı Ali Gürbüz oldu.

Recep Kara'yı yarı finalde yenerek adını finale yazdıran Ali Gürsüz, finalde Osman Aynur ile karşılaştı. Yaklaşık 20 dakika süren mücadelenin sonunda rakibini yenerek başpehlivanlığı elde etti. İkinciliği Osman Aynur, üçüncülüğü de Recep Kara ve Güngör Ekin'in paylaştığı güreşlerde dereceye girenlerin madalyalarını MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Elmalı Belediye Başkanı Hüseyin Altıntaş ve Elmalı Kaymakamı Mehmet Murat Çekmen verdi.

2010 ve 2011 yıllarında da Yeşilyayla Başpehlivanı olan Ali Gürbüz, kendisinin bugünlere gelmesinde başta dedesi Mehmet Öztürk olmak üzere tüm güreşseverlere teşekkür etti. Gürbüz, babasından aldığı mirası en iyi bir şekilde taşımak için elinden geleni yapacağını kaydetti.

Bu yılki güreşlerin ağalığını 80 bin TL ile işadamı Galip Can Ekşioğlu alırken en teknik güreşçi Hasan Borazan, en iyi peşrev çeken güreşçi Alparslan Güçlü ve en centilmen güreşçi İsmail Balaban seçildi.

Bu yılki güreşlere toplam 730 pehlivanın katıldığını kaydeden Elmalı Belediye Başkanı ve Güreş Tertip Komitesi Başkanı Hüseyin Altıntaş, Elmadağ Yeşilyayla Güreşleri'ne devlet tarafından tam destek verilmesini istedi.

Altıntaş, "Güreşler 3 gündür sabahtan akşama kadar devam etti. Güreş izleyicisi futbol izleyicisinden daha fedakardır. Bu sebeple atasporumuz güreşlerin devam etmesi için devlet yöneticilerimizden destek vermelerini istiyorum. Güreşlerimiz kendi kıt imkanlarımızla yapılmaktadır. Bu tip büyük organizasyonlar mahalli imkanlarla yapılamamakta. Bizleri zor durumda bırakmaktadır." dedi.

Öte yandan 400 litreye yakın yağın kullanıldığı güreşleri 20 bini aşkın güreşsever izledi.