Elitaş: İfade Özgürlüğü Konusunda Sorun Var

Elitaş: İfade Özgürlüğü Konusunda Sorun Var

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, İfade Özgürlüğü Konusunda Bir Sorun Olduğunu Belirterek, 'Bu Sorunu Çözmek Siyasetçilerin, Özellikle TBMM'nin Görevi. Herkes Üzerine Düşeni Yapmalı' Dedi.

Elitaş: İfade Özgürlüğü Konusunda Sorun Var

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, ifade özgürlüğü konusunda bir sorun olduğunu belirterek, ''Bu sorunu çözmek siyasetçilerin, özellikle TBMM'nin görevi. Herkes üzerine düşeni yapmalı'' dedi.

Elitaş, DTP'li bazı milletvekillerin zorla ifade vermeye götürmelerini önlemeye yönelik Anayasa değişikliği konusunda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

''Nasıl bir Anayasa değişikliği öngörüyorsunuz?'' sorusuna karşılık veren Elitaş, ilk etapta gözüken sorunun Anayasanın 83. maddesindeki 14. maddeye yapılan atıfta olduğunu söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün Mecliste verilen resepsiyonda konuyla ilgili açıklama yaptığını anımsatan Elitaş, Anayasa değişikliğinde toplumsal mutabakatın sağlanmasının gerekli olduğunu, ana muhalefet ve diğer muhalefet partisinin desteklemesinin, toplumsal mutabakata katkı sağlayacağını kaydetti.

Elitaş, "Siyasetçiler Anayasanın 2. maddesinde vücut bulan demokratik, laik, sosyal hukuk devleti konularındaki birinci sırada sayılan demokratik devlet ilkesinin hayata geçmesi konusunda samimi gayret içerisinde bulunurlarsa, Türkiye'nin demokrasisinin önündeki engeller ortadan kalkmış olur. Yasal düzenleme konusunda arkadaşlarımız çalışıyorlar. Bu konuyla ilgili yan etkileri olmayacak şekilde bir düzenleme yapılabilirse, ki bu konuyu çözmek için gayret gösteriyoruz. AK Parti'nin samimiyetinin bütün siyasi partilerde olduğu kanaati içindeyiz" dedi.

Elitaş, gazetecilerin ''muhalefet partisinin, Anayasanın 14. maddesindeki değişiklikle beraber dokunulmazlıkların tamamıyla kaldırılması istediğine'' ilişkin sorusu üzerine, ''Muhalefet önce kendisini bir samimiyet testinden geçirmeli, ne istediğini çok iyi bilmeli. Anayasanın 2. maddesindeki ilkeleri, kendi politikaları, kendi düşünceleri, zihinleri, dilleri ve kalpleriyle teyit etmeli, gözden geçirmelidir

Elitaş, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün dünkü Genel Kurul konuşmasına katılımında CHP'li milletvekillerin ayağa kalkmaması konusunda ise "Bu ülkenin devletin başı olan Cumhurbaşkanına herkesin saygı göstermesi gerekir. Başkasından beklediğimiz minimum seviyedeki bir saygıyı biz burada göstermiyorsak önce kendimizi eleştirmemiz gerekir" dedi.