Elif Şafak Davasında Basın Engeli

Elif Şafak Davasında Basın Engeli

Baba ve Piç Kitabıyla Türklüğü ve Cumhuriyeti Aşağıladığı Gerekçesiyle Yargılanan Elif Şafak Davasına Basın Mensupları Alınmadı.

Elif Şafak Davasında Basın Engeli

Baba ve Piç romanında Türklüğü ve cumhuriyeti aşağıladığı gerekçesiyle TCK’nın 301’inci maddesinden yargılanan Elif Şafak’ın davası görülmeye başlandı. Beyoğlu İkinci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın ilk duruşmasına çok sayıda basın mensubu, Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, PEN Yazarlar Birliği, Uluslararası Af Örgütü, Türkiye AB Karma Parlamento Eş Başkanı Joost Lagendijk, Düşünce Suçuna Karşı Girişim Üyeleri, Murathan Mungan, Fennur Sezer, Oral Çalışlar, Zeynep Göğüş gibi yazarlar gözlemci olarak katıldı. Günler öncesinden internet sitelerinde davaya katılım çağrısı yapan Büyük Hukukçular Birliği üyeleri ise Adliye’nin içerisine güvenlik nedeniyle alınmadı. Üyeler protestolarını dışarı astıkları Türk bayraklarıyla dile getirirken, bazı üyelerin de katımcıların bulunduğu alana gelerek sözlü sataşmalarda bulunması dikkat çekti. Duruşmaya Anadolu Ajansı dışında basın mensubu alınmadı.

YENİ DOĞUM YAPAN ŞAFAK GELMEDİ

Cumartesi günü bir kız çocuğu dünyaya getiren Elif Şafak duruşmaya, sağlık nedenleri yüzünden katılmadı. Eşi Eyüp Can’ın izlediği duruşmada Can, gazetecilerin sorusu üzerine eşinin rahatsızlığından dolayı doktor tavsiyesiyle duruşmaya katılmadığını belirtti. Anadolu Ajansı dışında gazetecinin alınmadığı duruşmada Şafak’ın avukatları arasında Fikret İlkiz yer aldı. Müdahil avukatlar arasında büyük hukukçular birliği üyesi avukat Kemal Kerinçsiz yer aldı.

SAVCININ BERAT İSTEMİ KERİNÇSİZ’İ KIZDIRDI

Cumhuriyet Başsavcısı’nın Ceza Mahkemeleri Yasası 190-3’üncü maddesinde yer alan sanığın savunması olmadan berat isteme yetkisine dayanarak verdiği berat mütalaası Büyük Hukukçuklar Birliği üyesi avukatların “Reddi hakim” talebiyle salonu terketmesine neden oldu. Savcının mütalaasının ardından mahkeme heyeti Şafak davasında yeterli delilin olmadığı gerekçesiyle şikayetçi avukatların taleplerini reddederek, davanın beraatle sonuçlanmasına karar verdi. Mahkeme çıkışında açıklama yapan Kemal Kerinçsiz, davanın AB istekleri doğrultusunda şekillendiğini savunarak Şafak’a berat istenmesini “rezalet” sözleriyle değerlendirdi. Davaya Avrupalı katılımcıların baskı yaptığını öne süren avukat Kerinçsiz, Şafak’ın kitabında Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanına, milletvekillerine hakaret ettiğini “hayvan” dediğini öne sürdü. Şikayetçi avukatların basın açıklamaları sırasında davaya gözlemci olarak katılanlardan birinin “Yeter artık susun. Şov yapmayın” sözleri üzerine gerilen ortama, polis iki grup arasında barikat kurarak son vermek istedi. Fakat, Kemal Kerinçsiz’in basın açıklamasının ardından gözlemcilere “Satılmışlar” şeklinde laf atmasının ardından iki grup arasındaki gerginlik çatışmaya dönüştü. Olayları durdurmak isteyen polisin aralarında Nokta Dergisi muhabiri Ahmet Çıkın’ın da bulunduğu foto muhabirlerine de müdahalesi gazetecilerin objektiflerinin zarar görmesi ve arbedeye karışması dışarıdaki izleyicilerin “Yuhalamalarına” neden oldu. Olaylar sırasında İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Yöneticisi Şaban Dayanan da gözaltına alındı. Olayların daha çok gerginleşmesini engellemek isteyen polis Kerinçsiz ve arkadaşlarını adliye dışına çıkartarak, Elif Şafak’ın eşi Eyüp Can’ı ve Şafak’ın avukatlarını, gazetecileri polis koridoru ve korumasıyla adliye dışına çıkarttı.

CAN: “301’İN SUİİSTİMAL EDİLDİĞİNİ BU DAVADA GÖRDÜK”