Elif Şafak Davasına Temyiz İstemi

Elif Şafak Davasına Temyiz İstemi

Yazar Elif Şafak (Sağlık), "Baba ve Piç" Adlı Romanında "Basın Yoluyla Türklüğü Aşağılamak" Suçundan Hakkında Açılan Davada Verilen Beraat Kararı, "Müşteki" Sıfatıyla Davada Yer Alan Büyük Hukukçular Birliği Başkanı Avukat Kemal Kerinçsiz Tarafından Temyiz Edildi.

Elif Şafak Davasına Temyiz İstemi

Yazar Elif Şafak (Sağlık), ''Baba ve Piç'' adlı romanında ''basın yoluyla Türklüğü aşağılamak'' suçundan hakkında açılan davada verilen beraat kararı, ''müşteki'' sıfatıyla davada yer alan Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz tarafından temyiz edildi.

Yargıtay'a gönderilmek üzere Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi'ne sunulan temyiz dilekçesinde, sanığın sözlerine, sadece hayali hikaye ve roman kahramanlarının birbirlerine söylediği sözler olarak bakmanın mümkün olmadığı ifade edilerek, sanığın farklı görüşlere yer verdiğine ilişkin savunmasının da yerinde olmadığı kaydedildi.

Sanığın beyanlarını ifade özgürlüğü içerisinde değerlendirmenin mümkün olmadığı da savunulan dilekçede şöyle denildi:

''Romanda başından itibaren Türklere ve Türklüğe hakaret edilmekte ve aşağılamalar yapılmaktadır. Ahlaksızlık kapağın başında başlamaktadır. Kitap edebi bir eser değil, millete küfür etmeyi amaç edinmiş, maksatlı yazılmış, kitap benzerinden başka bir şey değildir.''

Yargıtay Ceza Genel Kurulu'nun Hrant Dink hakkındaki davada verdiği kararın emsal olarak gösterildiği ve mahkemenin verdiği kararla Genel Kurul görüşüne ters düştüğünün de öne sürüldüğü dilekçede, Şafak hakkında verilen beraat kararının bozulması istenildi.

Kaynak: AA