ELİF DOĞAN TÜRKMEN Biyografisi, ELİF DOĞAN TÜRKMEN kimdir?

Elif Doğan Türkmen Biyografisi

Doğum Yeri : Adana/ Türkiye
Doğum Tarihi : 1.1.1962 -

 Elif Doğan Türkmen

1962 Adana Doğumlu Av.Elif Doğan Türkmen,ilk ,orta ve lise eğitimini Adana'da tamamladı.

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun olmuştur. 1986 yılından beri Adana'da avukat olarak meslek yaşamına devam etmektedir.

Köklü bir sosyal demokrat geçmişe sahip olan Av.Elif Doğan Türkmen,SODEP üyeliği,SHP İl Kadın Kolları'nın kurucu üyeliğinin yanı sıra CHP'nin ikinci kez kurulması ile birlikte CHP'ye geçerek CHP'de şuan görev yaptığı seçim ve hukuk komisyonu gibi bir çok komisyonda görev almış, 1994-1999 yılları arasında CHP Belediye üyeliği yapmıştır.

Adana'da ilklere imza atan Türkmen,İŞKAD olarak "Geleceğin Lider Kadınları"projesiile AB hibe programından ilk kez fon kazanılmasını sağladı.Türkiye'nin 81 ilinden gnç kadınların katılacağı projeye bir çok dernek başvurmasına rağmen İŞKAD destek sağlanan ilk 4 dernek arasına girdi.

Türkmen, Adana Ticaret Odası'na bağlı ABİGEM'de geliştirdiği proje ile de Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından 250 iş kadınına girişimcilik eğitimi verilmesini sağlayan başarılı bir projeye daha imza attı. "Kadın Hakları ve Kadına Yönelik Şiddet" konuları başta olmak üzüre uzun yıllardır kadın örgütlerinde aktif olarak çalışmalar yapan Türkmen,Adana İş Kadınları (İŞKAD) Yönetim Kurulu Başkanlığı,Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu(TÜRKONFED) Kadın Komisyonu Başkan Yardımcılığı, Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) üyeliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Kadın Girişimciler Kurulu Adana İl üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Türkmen,Adana'daki sivil toplum projelerine katkı vermek amacı ile,Adana Güç Birliği Vakfı'nda Genel Sekreterlik,Çukurova sanayi ve İş Dünyası Federasyonu'nda (ÇUKUROVA SİFED) Başkan Yardımcılığı, Adana Barosu ve Hukukçular Derneği'nde üyelik yapmaktadır.

Ayrıca TÜRKONFED üst kurul delegesi ve istihdam kurulu üyesi olan Türkmen,Adana Barosu Avrupa Birliği Komisyonu üyesidir.KOSGEB Girimşimcilik Kursları, TÜRKONFED Ulusal Konferansları, Lons ve Rotary Kulüpleri,TOBB Kadın Girişimciler Adana Kurulu ve YOL-İŞ, TEK GIDA-İŞ Konferanslarında "Adana'nın Ekonomik Durumu" "Anayasa ve Referandum","Sendikalaşma","İşçilik Hakları",İş Kadınları ve Siyaset","Kadın Hakları","Kadın Girişimcilerin Avantajları ve Dezavantajları",İŞKUR Uygulamaları",Şirketlere Hukuki Danışmanlık" vb. konularda yaptığı çalışma ve konuşmalar birçok kurum ve kuruluş tarafından ödül kazanmasını sağlamıştır.

Ayrıca sivil toplum örgütlerindeki çalışmalarının sonucu olarak Adana'da ilk kez "Yılın "Kadını" seçilme başarısını göstermiştir.

Torun Ahmet Türkmen ile evli olan Av. Elif Doğan Türkmen, Halen Hukuk Fakültesi'nde eğitim alan Anıl Türkmen'in annesidir.

Elif Doğan Türkmen haberleri için tıklayın