Elektronik Sigara İnceleniyor

Elektronik Sigara İnceleniyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, Elektronik Sigara ve Kartuşlarının İncelendiğini, İlgili Prosedürde Bir Eksiklik Saptanması Durumunda Ürünün Piyasadan Toplatılmasına Karar Verilebileceğini Söyledi. Çağlayan, Sağlık Bakanlığı'nın, Nikotin İçeren Elektronik Sigara ve Kartuşlarını Yasakladığını Hatırlattı. Konunun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tarafından da Titiz Biçimde İncelendiğini Kaydeden Çağlayan, Bakanlığın Konuyu, Tüketicinin Korunması ile Piyasa Gözetim ve Denetim Yetkisi Anlamında İki Açıdan İncelediğini Söyledi.

Elektronik Sigara İnceleniyor

Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan, elektronik sigara ve kartuşlarının incelendiğini, ilgili prosedürde bir eksiklik saptanması durumunda ürünün piyasadan toplatılmasına karar verilebileceğini söyledi. Çağlayan, Sağlık Bakanlığı'nın, nikotin içeren elektronik sigara ve kartuşlarını yasakladığını hatırlattı. Konunun Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından da titiz biçimde incelendiğini kaydeden Çağlayan, bakanlığın konuyu, tüketicinin korunması ile piyasa gözetim ve denetim yetkisi anlamında iki açıdan incelediğini söyledi.

Elektronik sigara olarak adlandırılan ürünlerin, garanti belgesi alımı zorunlu ürünler listesinde bulunmadığını, buna karşılık ithalatı yapan firmalar arasından birinin ihtiyari garanti belgesi aldığını belirten Çağlayan, açıklamasında şunları kaydetti:

''Elektronik sigarayla ilgili olarak, tüketicilerin ilan ve reklam yoluyla yanıltılması iddiaları üzerine Reklam Kurulu'nca 1 ay önce açılan soruşturma devam etmektedir. Konu, Reklam Kurulu'nun 15 Ocak'ta yapılacak toplantısında ele alınacak ve karar verilecektir.

Diğer yandan, bakanlığımızın piyasa gözetim ve denetim yetkisi çerçevesinde ürün incelenmektedir. Ürünün elektrik ve şarj aksamıyla ilgili olarak ithalatçı firmaların CE deklarasyonunu yapıp yapmadıkları, ürünlerin sertifikasyonunun prosedüre uygunluğu değerlendirilmektedir. Bu prosedürde bir eksiklik saptanması durumunda ürünün piyasadan toplatılmasına karar verilebilecektir.''

Kaynak: AA