Elektronik Kelepçe Yaygınlaşıyor

Elektronik Kelepçe Yaygınlaşıyor

Almanya'da mahkum veya şüphelilerin cezaevi yerine evde gözetim altında tutulması uygulaması yaygınlaşıyor.

Elektronik Kelepçe Yaygınlaşıyor

Almanya'da mahkum veya şüphelilerin cezaevi yerine evde gözetim altında tutulmalarına olanak sağlayan elektronik kelepçe uygulamasının yaygınlaştığı belirtildi.

IMF eski Başkanı Dominique Strauss-Kahn, yönetmen Roman Polanski, Wikileaks sitesinin kurucusu Julian Assange'nin yanı sıra cezası tecil edilerek serbest kalan mahkumlar, tecavüz ya da cinsel saldırı suçu işlemiş olanlar cezalarını elektronik kelepçeyle evde tamamlayabiliyor. Cep telefonu büyüklüğünde olan bant yardımıyla ayak bileğine veya baldıra takılan cihaz belirlenen sınırların dışına çıktığında veya kelepçeyi çıkarmak istediğinde sinyal vererek yetkilileri uyarıyor. Deutche Welle Almanya'da elektronik kelepçelerden takan yaklaşık 300 kişi olduğunu bildirirken belirlenen saatlerde belirtilen yerde örneğin evinde olmadığı takdirde cezaevine gönderildiğini aktardı.

Almanya'da ceza tecil memurları ve diğer denetçiler bu kelepçeleri takanları takip edilirken yapılan düzenleme ile Hessen'de koordinasyon merkezi kurulması kararlaştırıldı. Hessen'da 10 yıldan bu yana her yıl ortalama 100 kişi elektronik kelepçe taşıdığı hatırlatıldı.

Hessen Adalet Bakanlığı'nda görev yapan elektronik izleme uzmanlarından Helmut Fünfsinn, elektronik kelepçe suçluların serbest bırakıldığı izleniminin gerçeği yansıtmadığını anlatırken, sistemin teknik anlamda da yenilenerek daha güvenilir hale geldiğini bildirdi. Kelepçe takan her 10 kişiden 9'u kurallara uyduğu kelepçeyi ayağından çıkarmayı deneyenlerden bugüne kadar başarılı olan olmadığı hepsinin birkaç dakika içinde yakalandığı ifade edildi.

Elektronik ayak kelepçesinin 'önleyici hapis' cezalarında da kullanılması düşünülüyor. Almanya'da mahkemeler hüküm giymiş şahısları, aynı suçu tekrar işleyebilecekleri gerekçesiyle 'önleyici hapis' cezasına çarptırabiliyor. Bu ceza bugüne kadar cezaevlerinde çekiliyordu. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ise yeni aldığı bir kararla bu uygulamayı hukuk dışı ilan etmişti. Helmut Fünfsinn, yeni uygulamanın 'önleyici hapis' cezalarında da kullanılabileceğini anlatırken 'Elbette kimse garanti veremez. Ama bu şekilde her şeyin daha iyi olmasını bekliyorum' diye konuştu.

MALİYETİ DÜŞÜRÜYOR

Elektronik kelepçe uygulamasının Alman devleti açısından getirileri az değil. Elektronik kelepçe devlet açısından paradan tasarruf anlamına geliyor. Cezaevinde kalan bir devlet açısından günlük maliyeti yaklaşık 80 euro. Buna karşın ayağına kelepçe takılmış bir mahkûmu takip etmenin maliyetiyse günlük sadece 20 euro.

Bugüne kadar kendisine elektronik kelepçe önerilen her üç mahkûmdan biri cezaevine girmeyi tercih etti. Helmut Fünfsinn, bu mahkûmların, 'Evimde kendimi kapatılmış hissedeceksem, eğer özgür olamayacaksam, gider hapse girerim' diye düşündüklerini aktardı.

Uzmanlar uygulamanın mahkûmların lehine olduğu görüşünde. Bu şekilde duruşmaya çıkmayı bekleyen sanıklar uzun bir tutukluluk süresini cezaevi yerine evlerinde geçirebilir. Ayrıca cezası tecil edilmiş suçlular bu sayede topluma entegre olabileceğine inanılıyor.