Elektrikten Yiyecek Üretildi! - Haberler
Haberi Paylaş

  Elektrikten Yiyecek Üretildi!

  Shiftdelete - Haberler | Teknoloji
  Elektrikten Yiyecek Üretildi!

  Fin araştırmacılar, yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş bir sistemi kullanarak akşam yemeği için servis verecek kadar besleyici, tek hücreli bir protein topluluğu yarattı.

  Fin araştırmacılar, yenilenebilir enerji ile güçlendirilmiş bir sistemi kullanarak akşam yemeği için servis verecek kadar besleyici, tek hücreli bir protein topluluğu yarattı. Tüm süreç sadece elektrik, su, karbondioksit ve bakteri gerektiriyor. Bu buluş, sentetik gıda alanında devrim olabilir.

  1 gram için 2 hafta

  Sentetik gıda, Lappeenranta Teknoloji Üniversitesi (LUT) ile Finlandiya"nın VTT Teknik Araştırma Merkezi arasında yapılan bir iş birliği olan Food From Electricity projesinin bir parçası olarak oluşturuldu. Hammaddeler bir biyoreaktörde elektroliz edildikten sonra, yüzde 50"den fazla protein ve yüzde 25"lik karbonhidrattan oluşan bir toz oluşuyor.

  Elektrik sistemi ile oluşturulan gıda, besin maddelerini almamız için daha küçük, daha ucuz ve yenilenebilir bir yöntem sunarken, karnımızı doyurmak için gereken sürdürülemez tarım miktarını azaltabilir.

  Araştırmacılara göre sisteminin optimize edilmesi için geliştirme çalışmalarının devam etmesi gerekiyor. Çünkü biyoreaktörün 1 gramlık protein üretebilmesi için 2 haftalık süre gerekiyor.

  Sistemin ticari ölçekte etkili olabilmesi için yaklaşık 10 yıllık süre gerekiyor. Bu sistem geliştirme çalışmalarının ardından iki amaç için kullanılabilir. İlk olarak; açlık çeken insanlara beslenme ve tarımsal üretime uygun olmayan alanlarda bir gıda kaynağı sağlayan bir araç olarak, ikinci olarak ise gıda hayvancılığı ve bunları beslemek için gerekli bitkilere olan talebi azaltarak küresel emisyonları azaltmanın bir aracı olarak kullanılabilir.

  Shiftdelete - Son Dakika Haberleri

  Haberi Kaydet
  /beğendim
  /alkışladım
  /beğenmedim
  /güldüm
  /üzüldüm
  /sinirlendim
  /şaşırdım
  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title