Elektrikport'tan Enerji Verimliliği Paneli

Elektrik Sektörü Hakkında Yayın Yapan İnternet Sitesi Eelektrikport'un Lansmanı Dolayısıyla, "Enerjimizi Daha Verimli Nasıl Kullanırız?" Konulu Bir Panel Düzenledi.

Elektrikport'tan Enerji Verimliliği Paneli

Elektrik sektörü hakkında yayın yapan internet sitesi Eelektrikport'un lansmanı dolayısıyla, "Enerjimizi daha verimli nasıl kullanırız?" konulu bir panel düzenledi.

Panelde Elektrikport Genel Müdürü Tayfun Türkalp, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Araştırma Görevlisi Yasemin Öner, ANEL Grup E-Sistem Yenilenebilir Enerji Mühendisi Ufuk Zengin konuşmacı olarak yer aldı.

RÜZGARIMIZ BOŞA ESİYOR Elektrikport Genel Müdürü Tayfun Türkalp panelin açılış konuşmasında Elektrikport ile sektöre geniş ve güvenilir bir bilgi kaynağı sunmayı hedeflediklerini belirtti.

Türkalp, Türkiye'nin enerji konusunda dışa bağımlılığının azaltılması, enerji kaynaklarının verimli kullanımı, temiz ve yenilenebilir enerji alanında yatırımların teşvik edilmesi için sektör, akademik dünya ve devletin bir arada çalışması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin potansiyelini kullanamamasına çarpıcı bir örnek veren Türkalp, Türkiye'de her yıl 2 milyar dolarlık rüzgarın boşa estiğini, güneş enerjisinde ise yıllık 8 milyar dolarlık kullanılmayan potansiyel olduğunu açıkladı.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK %45'DEN %25'E İNEBİLİR! Panelde, Türkiye'nin ve dünyanın güneş ve rüzgar enerjisi konusundaki mevcut durumunu paylaşan Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Araştırma Görevlisi Yasemin Öner ise, Türkiye'nin enerji konusunda şu anda %45 oranında dışa bağımlı olduğuna dikkat çekti.

Öner, yapılacak yatırımlarla dışa bağımlılık oranının %45'ten %25'e indirilebileceğini vurguladı. Avrupa'nın 3. büyük rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olan Türkiye'nin üretim hacminde 20. sırada yer aldığını belirten Öner, devletin teşvikleri ile yatırımcı firmaları sektöre çekebileceğini belirtti.

Türkiye'nin rüzgar haritasını katılımcılarla paylaşan Öner, metre/saniye ölçümlerinde Türkiye'nin üçte birinin rüzgar enerjisi üretimine uygun olduğunun tespit edildiğini anlattı.

TÜRKİYE BÜYÜK ENERJİ POTANSİYELİNE SAHİP Türkiye'deki yenilenebilir enerji üretiminin %50'sini gerçekleştiren ANEL Grup E-Sistem Yenilenebilir Enerji Firması'ndan panele katılan İş Geliştirme Departmanı Mühendisi Ufuk Zengin de temiz enerji kaynakları açısından Türkiye'nin büyük potansiyele sahip olduğunu vurguladı.

Bu alandaki son teknolojik gelişmeleri ve yeni ürünleri yatırım maliyetleri ve geri dönüşü oranları ile birlikte aktaran Zengin, her ölçekten pek çok kişi ve kuruluşun güneş ve rüzgar enerjisi kullanmak için talepte bulunduğunu iletti.

Zengin, yatırım maliyetlerinin düşmesi için ithal ürünlerin projelendirilmesi ve kurulumunun yeterli olmadığını, Türkiye'nin üretim alanında da faaliyet göstermesi gerektiğini belirtti.

(ERÖ-ERÖ-E)