Elektrik Tasarrufuna Miniatürk'ten Mesaj

Elektrik Tasarrufuna Miniatürk'ten Mesaj

Iüütema Vakfı'nın Enerji Tasarrufuna Dikkat Çekmek İçin Yaptığı 10 Dakikalık Işık Kapatma Eylemi Birçok İli Temsilen Miniatürk'te Gerçekleştirildi. Maket Boğaz Köprüsü de Dahil Olmak Üzere Türkiye'nin Tarihi Zenginliklerinin Sergilendiği Miniatürk, 10 Dakika Karanlığa Mahkum Kalırken, Vatandaşlar Elektrik Tasarrufu Yapılmaya Çağırıldı.

Elektrik Tasarrufuna Miniatürk'ten Mesaj

ıÜüTEMA Vakfı'nın enerji tasarrufuna dikkat çekmek için yaptığı 10 dakikalık ışık kapatma eylemi birçok ili temsilen Miniatürk'te gerçekleştirildi. Maket Boğaz Köprüsü de dahil olmak üzere Türkiye'nin tarihi zenginliklerinin sergilendiği Miniatürk, 10 dakika karanlığa mahkum kalırken, vatandaşlar elektrik tasarrufu yapılmaya çağırıldı.

Dünyaca ünlü çevre analisti Lester R. Brown'un verdiği konferansın ardından saat 21.00'de, Miniatürk'teki minyatür Boğaziçi Köprüsü'nde ışıklar kapatıldı. Miniatürk'teki 5 ilin önemli eserlerini aydınlatan lambalar da küresel ısınmaya dikkat çekmek için söndürüldü. 10 dakika süren ışık kapatma eylemi sırasında aynı anda Boğaziçi Köprüsü de karanlığa gömüldü. Işık kapatma eylemi Ankara TBMM, İzmir Saat Kulesi, Adana Taş Köprü, Konya Mevlana Müzesi ve Kocaeli Saat Kulesi'nde de yapıldı. Bu illerde yapılan ışık kapama eylemi televizyonlardan canlı olarak yayınlandı.

Miniatürk'teki törene Enerji Bakanı Hilmi Güler, TEMA Vakfı Onursal Başkanı Hayrettin Karaca, Lester R. Brown ve üst düzey yetkililer katıldı. Törende, akkor filamanlı enkandesant lambalar ile enerji tasarruflu kompakt florasan lambalar arasındaki fark karşılaştırıldı. 75 wattlık lambanın 1000 saat ömrü olmasına rağmen yüzde seksen daha fazla enerji tükettiği belirtilirken, enerji tasarruflu 15 wattlık lambanın aynı aydınlatmayı yaparak, 8000 saat ömrü olduğu ifade edildi.

Kaynak: CHA