Elektrik Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Teklifi Genel Kurul'da

Elektrik Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Teklifi Genel Kurul'da

Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin görüşmelerinde, CHP Ankara Şenal Sarıhan'ın sözleri, TBMM Genel Kurulu'nda gerginliğe neden oldu.

Elektrik Piyasası Kanunu'nda Değişiklik Teklifi Genel Kurul'da

Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin görüşmelerinde, CHP Ankara Şenal Sarıhan'ın sözleri, TBMM Genel Kurulu'nda gerginliğe neden oldu.


Elektrik Piyasası Kanunu ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifinin görüşmelerinde, önerge üzerinde söz alan CHP'li Sarıhan, AK Parti'li bazı milletvekillerinin ayakta, kendi aralarında konuşmasına tepi göstererek, "Lütfen susar mısınız?" diye uyarıda bulundu.


AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti milletvekillerinin Sarıhan'a tepki göstermesi üzerine, birleşimi yöneten Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Sayın milletvekilleri lütfen hatibi dinleyelim." dedi.


AK Parti'lilerin itirazlarını sürdürmesi üzerine Sarıhan, "Azarlamıyorum. Sayın Başkan'a iletmem gerekiyordu." karşılığını verdi.


Hamzaçebi, Sarıhan'ın kendisine yönelik bir uyarıda bulunduğunu belirterek, "Bana, Genel Kurul'u sükunete davet etmem konusunda bir uyarıda bulunmak istemiştir." diye konuştu.


Sarıhan'ın "Sayın Başkan özür dilerim" demesi üzerine Hamzaçebi, "Bir hatip kürsüde konuşurken, milletvekillerinin bir yerde toplanıp, sohbet etmesi de doğru bir şey değildir." ifadesini kullandı.


"Karıncalar benzeri buraya gelmek..."


Konuşmasını sürdüren Şenal Sarıhan'ın "Biz burada yasalar üzerinde konuşurken, AKP'li üye arkadaşlarımız salon dışında kalarak buradaki tartışmaların, muhalefetin konuşmalarının değersizleştirilmesi konusunda bir çabaya girişiyorlar. Sadece oylamalara katılmak üzere karıncalar benzeri buraya gelmek, burada yasa yapmak anlamına gelmiyor." sözleri, tartışmaya neden oldu.


AK Parti'li milletvekillerinin tepkilerinin sürmesi üzerine Hamzaçebi, Şenal Sarıhan'ı, "İncitici sözlere yer vermeyelim." diyerek uyardı.


Konuşmasını sürdüren Sarıhan, kendisine laf atan milletvekillerine, "Bu sözlere karşı sadece susuyorum ama sustuğum kabul ettiğim anlamına gelmiyor." karşılığını verdi.


Ölümünün 53. yıl dönümünde şair Nazım Hikmet'in "Kapıları çalan benim/ kapıları birer birer/göze görünmez ölüler/ Hiroşima'da öleli oluyor bir on yıl kadar/7 yaşında bir kızım büyümez ölü çocuklar " dizesinin, görüşülen düzenlemeye çok uygun düştüğünü aktaran Sarıhan, "Çernobil'in yarattığı kanser, bugün hala bizim çocuklarımızda, annelerimizde, yakınlarımızda, her birimizin etrafında dolanmaktadır." diye konuştu.


Düzenlemenin yaşam hakkına yönelik olduğunu vurgulayan Sarıhan, "Bugün tartışmakta olduğumuz düzenleme 24. Dönem'de gündeme gelmiş fakat kadük kalmış. Kadük kalmakla kalmamış, tasarıdaki kimi düzenlemelerle ilgili Yargıtayın çok önemli kararları gündeme gelmiş. Anayasa Mahkemesi iptal kararı vermiş. Şimdi oturuyoruz açıkça yasaya, hukuka, mevzuata uymayan konularda yeniden ihlal yaratacak konuda tartışma yürütüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


Şenal Sarıhan'ın, konuşmasında, "Değerli damadın, değerli kayınpederi tarafından..." ifadesi, Genel Kurul'da yeniden gerginliğe yol açtı.


AK Parti'li milletvekillerinin tepki göstermesi üzerine, Başkanvekili Hamzaçebi, tüm siyasetçilerin yaptıkları uygulamalar ve politikalar nedeniyle en sert şekilde eleştirilebileceğini ifade ederek, "Ama bu eleştirilerde aile, akrabalık ilişkileri konu edilirse, bunlar doğru değil. Bunlar siyasetin konusu değil." yanıtını verdi.


Hamzaçebi, daha sonra birleşime ara verdi.

Kaynak: AA