Eldivendeki Delik Uzay Yürüyüşünü Bitirdi

Eldivendeki Delik Uzay Yürüyüşünü Bitirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki İki Astronotun Çıktığı Uzay Yürüyüşü, Astronotlardan Birinin Uzay Giysisinin Eldiveninde Delik Tespit Etmesi Üzerine Kısa Kesildi.

Eldivendeki Delik Uzay Yürüyüşünü Bitirdi

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki iki astronotun çıktığı uzay yürüyüşü, astronotlardan birinin uzay giysisinin eldiveninde delik tespit etmesi üzerine kısa kesildi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) kontrol merkezi, astronot Rick Mastracchio'nun eldiveninin dış yüzeninde tespit edilen deliğin, eldivenin iç yüzeyine kadar inmediğini belirterek, astronot için bir tehlikenin söz konusu olmadığını ancak tedbir olarak iki astronotun da uzay yürüyüşünü keserek istasyona dönmeleri talimatı verildiğini bildirdi.

Astronot Clay Anderson ile 6,5 saat olarak planlanan uzay yürüyüşüne çıkan Mastracchio'nun, göreve çıkışlarından 4 saat sonra eldivenindeki deliği fark ettiği belirtildi. Uzay yürüyüşünde planlanan, öncelikli olarak techizatın yeniden düzenlenmesi gibi işlerin çoğunun tamamlandığı, sadece bazı deneylerin yinelenmesi işinin yapılamadığı kaydedildi.