Elazığ Dbp Eş Başkanı Ayna: Bayık ve Karayılan'ın Siyaset Yapmasının Önünü Açın

Elazığ Dbp Eş Başkanı Ayna: Bayık ve Karayılan'ın Siyaset Yapmasının Önünü Açın

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Kürtlerin HEP'ten bugüne siyasi anlamda önlerinin açılmasını ve siyasi varlıklarının tanınmasını istediğini belirterek, "Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, gerillanın, Cemil Bayık'ın, Murat Karayılan'ın gelip burada siyaset yapmasının önünü açın"dedi. DBP'nin Elazığ il kongresinde konuşan DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Kürtlerin, "Eğer biz Kürtler olarak siyaset arenasına kabul edilmemiz halinde silahlı mücadele etmek zorunda kalmayız" demeye çalıştığını belirterek, "Kürtler, HEP'ten bugüne 'bizi silah kullanmak zorunda bırakan sizsiniz' diyor devlete.

Elazığ Dbp Eş Başkanı Ayna: Bayık ve Karayılan'ın Siyaset Yapmasının Önünü Açın

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Emine Ayna, Kürtlerin HEP'ten bugüne siyasi anlamda önlerinin açılmasını ve siyasi varlıklarının tanınmasını istediğini belirterek, "Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, gerillanın, Cemil Bayık'ın, Murat Karayılan'ın gelip burada siyaset yapmasının önünü açın"dedi.

DBP'nin Elazığ il kongresinde konuşan DBP Eş Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, Kürtlerin, "Eğer biz Kürtler olarak siyaset arenasına kabul edilmemiz halinde silahlı mücadele etmek zorunda kalmayız" demeye çalıştığını belirterek, "Kürtler, HEP'ten bugüne 'bizi silah kullanmak zorunda bırakan sizsiniz' diyor devlete. 'Siyasi anlamda önümüzü açın, siyasi anlamda varlığımızı tanıyın, biz silah kullanmayız' diyor devlete. Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, yüzde 10 barajını indirin. Silahlar sussun demokratik siyaset konuşsun, gerillanın, Cemil Bayık'ın, Murat Karayılan'ın gelip burada siyaset yapmasının önünü açın" dedi. DBP Eş Genel Başkanı Ayna, Türkiye'de seçimden başka bir şeyin olmadığını da ileri sürerek, şöyle konuştu:

"Ha bire seçim ha bire seçim. Biz de o harala gürelenin içinde ha bire seçim çalışması yapıyoruz. Bir diğeri de devlet ha bire biz de ha bire buna karşı refleks gösteriyoruz. Türkiye Cumhuriyeti devleti Roboski'de katliam yapıyor, hadi buna karşı refleks gösteriyoruz. Kabul etmeyiz. Ne yapıyoruz? Eylemler örgütlüyoruz. Eylemlerle sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Eylemlerle devlete güç olduğumuzu göstermeye çalışıyoruz. Çünkü, başka araç bırakılmıyor bize. Sesimizi duyuracağımız başka araç yok. Bize deniyor ki 'Kobani saldırılarından sonra siz niye sokaklara çıktınız, niye 6-8 Ekim olayları yaşandı' e biz onları yapmasaydık Türkiye Cumhuriyeti devleti IŞİD'i oraya sokuyordu. Daha dün, bakın biraz sakinledi ortam hemen ne yaptı? Koca bir tır dolusu bombayı Türkiye sınırından öbür tarafa gönderdi. O sınırda kim var? Kaçak yollarla girmedi. O köyleri boşalttı değil mi devlet? Güvenlik gerekçesiyle asker yığdı oraya, polis yığdı. O bomba yüklü kamyonu görmedi mi bu devlet? Eğer görmediyse devlet, devlet olma vasfını yitirmiştir. Oradaki askerler kör mü? Kapı var sınır kapısı ve o kamyon bomba yüklü, sınır kapısından geçiyor gidiyor orada YPG'nin noktasında patlatacak kendini bunu Türkiye Cumhuriyeti devleti izin veriyor."

"HADİ 2015 SEÇİMLERİNDEKİ PARLAMENTOYU BİZSİZ BIRAKMAYA CESARET EDİN"

Emine Ayna, yüzde 10 barajının üzerinde olduklarını da ifade ederek, "Biliyoruz yüzde 10'un üzerindeyiz, çok iyi biliyoruz. Şu anda da hodri meydan diyoruz. Biz seçime parti olarak gireceğiz. Hadi 2015 seçimindeki parlamentoyu bizsiz bırakmaya cesaret edin. Hadi cesaret edin. Yine bizim oylarımızı yiyin, bizi yüzde 10'un gerisinde bırakın, oylarımızı saymayın ve biz o meclise girmeyelim. Hadi bakalım AKP, MHP, CHP Türkiye'yi ne yapacaksınız görelim"diye konuştu.

Kaynak: DHA