Elazığ'da 'Sivil Savunma Günü' Kutlandı

Elazığ'da 'Sivil Savunma Günü' Kutlandı

Elazığ'da 'Sivil Savunma Günü' Nedeniyle Düzenlenen Toplantıya Katılan Deprem Profesörü Ahmet Mete Işıkara,17 Ağustos Depreminin Çok Şey Öğrettiğini Belirterek, 'Sivil Savunmanın Ne Kadar Önemli Olduğunun Farkına Varıldı' Dedi.

Elazığ'da 'Sivil Savunma Günü' Kutlandı

Elazığ'da 'Sivil Savunma Günü' nedeniyle düzenlenen toplantıya katılan deprem Profesörü Ahmet Mete Işıkara,17 Ağustos depreminin çok şey öğrettiğini belirterek, ''Sivil savunmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varıldı'' dedi.

Toplantıda konuşan Elazığ Valisi Muammer Muşmal ise, "Türk toplumu olarak silkinmenin zamanı geldi. Silkineceğiz artık. Biz 7 şiddetinde Türkiye'de ölen insan olmasın istiyoruz, hedef bu" şeklinde konuştu.

Elazığ Sivil Savunma Müdürlüğü tarafından 28 Şubat Sivil Savunma Günü nedeniyle Öğretmen Evi'nde bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Vali Muammer Muşmal, Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, çok sayıda öğrenci, öğretmen ve deprem Profesörü Ahmet Mete Işıkara katıldı. Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara toplantıda yaptığı konuşmada, "Afetin bizi yöneteceği değil, bizim afeti yöneteceğimiz bir toplum olmak zorundayız. 17 Ağustos bize çok şey öğretti. 17 Ağustos öncesi Sivil Savunma Genel Müdürlüğü kızak yerlerdi. Ankara'nın kızdığı zaman bürokratın göndereceği yer Sivil Savunma idi. 17 Ağustos sonrası sivil savunmanın ne kadar önemli olduğunun farkına varıldı" dedi.

Vali Muammer Muşmal ise 1999 depremine kadar depremle ilgili tedbirler alınmadığını belirterek, "1999 sonrası Genelkurmay Başkanlığı tarafından 'Deprem Taburları' oluşturuldu. Bakanlıklar, hükümetler harekete geçti. Eğitimin yanı sıra araç ve gereçler belli noktaya hızla taşınmaya devam ediyor. Elazığ birinci derece deprem alanı. Depremle yaşamak zorundayız, bundan kaçışımız yok. Ama ölmeden yaşamak istiyoruz. Çok fazla acı çekmeden yaşamak istiyoruz. Yani Türk milleti hep ölecek mi? Trafik kazasında öl, deprem de öl, terörde öl. Ölüm haberleri duymaktan, cenaze kaldırmaktan ülke olarak aciz hale geldik. Türk toplumu olarak silkinmenin zamanı geldi. Silkineceğiz artık. Biz 7 şiddetinde Türkiye'de ölen insan olmasın istiyoruz, hedef bu. En büyük görev Belediyelere ve topluma düşüyor. El ele vererek, en iyi zeminleri oluşturacağız, sağlam binaları yapacağız" şeklinde konuştu.

(EK-SK-CMH-Y)

Kaynak: İHA