Elazığ'da Seyrantepe Barajının İnşaatı Haziran Ayında Tamamlanacak

Elazığ'da Seyrantepe Barajının İnşaatı Haziran Ayında Tamamlanacak

Elazığ'ın Karakoçan İlçesinde Yapımına Üç Yıl Önce Limak ile Bilgin Elektrik Konsorsiyumu Tarafından Başlanan Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santrali Barajı İnşaatı Haziran Ayında Tamamlanacak. Barajda Ağustos Ayı Sonunda Deneme Amaçlı Enerji Üretimine Geçileceği Öğrenildi.

Elazığ'da Seyrantepe Barajının İnşaatı Haziran Ayında Tamamlanacak

Elazığ'ın Karakoçan ilçesinde yapımına üç yıl önce Limak ile Bilgin Elektrik Konsorsiyumu tarafından başlanan Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santrali Barajı inşaatı Haziran ayında tamamlanacak. Barajda Ağustos ayı sonunda deneme amaçlı enerji üretimine geçileceği öğrenildi.

Peri Çayı üzerinde yapımı devam eden Seyrantepe Hidroelektrik Enerji Santrali Barajı devreye girdiği zaman yılda 50 megavat enerji üretimi yapacak. Baraj inşaatında gövdenin tamamlanmak üzere olduğunu belirten yetkililer, Haziran ayında su tutulmasına başlanacağını, bu çalışmanın sonucunda ise Ağustos ayında önce deneme amaçlı enerji üretimine geçileceğini, daha sonra ise normal olarak enerji üretimine başlanacağını belirttiler. Baraj bünyesinde salt sahasının yapımının tamamlandığı, enerji üretecek olan jeneratörlerin montajının ise devam ettiği belirtildi. Hazırlanan proje kapsamında önümüzdeki yıllar içinde aynı güzergahta Tatar ve Pembelik adında iki baraj inşaatının daha yapılacağı ve bölgenin tam enerji üretim merkezi haline getirileceği kaydedildi.

(EK-AŞ-CMH-Y)