Elazığ'da 150 Yıllık Tarih Gün Yüzünü Çıkarılıyor

Elazığ'da 150 Yıllık Tarih Gün Yüzünü Çıkarılıyor

Elazığ'ın Harput İlçesinde Harput Kalesi Çevresinde Son Osmanlı Dönemine Ait Bir Mahalle Gün Yüzüne Çıkarıldı. Mahalle İçerisinde Türkiye'nin İlk Camisi Tespit Edildi. Tespit Edilen Camiinin İnşasında Başka Bir Uygarlığa Ait Kalıntılar Bulundu.

Elazığ'da 150 Yıllık Tarih Gün Yüzünü Çıkarılıyor

Elazığ'ın Harput ilçesinde Harput Kalesi çevresinde son Osmanlı dönemine ait bir mahalle gün yüzüne çıkarıldı. Mahalle içerisinde Türkiye'nin ilk camisi tespit edildi. Tespit edilen camiinin inşasında başka bir uygarlığa ait kalıntılar bulundu.

Elazığ Valisi Muammed Muşmal, kazı çalışmalarını yerinde inceleyerek Prof. Veli Seven'den bilgi aldı. Muşmal, Harput Kalesi iç kazı çalışmalarına 100 bin YTL'lik ödenek ayrıldığını belirterek, "3 yıldır yapılan kazılarda çok güzel eserler ortaya çıktı. Gerçekten Harput'un önemini bundan sonra herkes bir kez daha anlayacak. Veli hocamızla yaptığımız görüşmede burada birkaç uygarlığın üst üste olduğunu bana söyledi. Aslında imkan olsa da her katmandaki uygarlığı gün yüzüne çıkarsak, bu sayede burada kaç

uygarlığın yaşadığını görebilirdik. Yapılan kazılarla son Osmanlı'nın en iyi mahallesi ortaya çıkmış durumda. Şu andan itibaren yapılacak olan en iyi şey, ortaya çıkan tarihi eserlerimizi koruyabilmek ve restorasyon çalışmalarına başlamaktır. Türk tarihine, Türk turizmine katkıda bulunmak için bunların süratle yapılması gerekir. Turizm Bakanımız'ı buraya mutlaka getirmemiz lazım. Bakanımızın Urfa'da yaptığı konuşma ümit vericiydi. Turizm ve Kültür Bakanımız'ı buraya getirtebilirsek inşallah sorunların

birçoğunu hallederiz" diye konuştu.

Harput İç Kale kazı çalışmaları sorumlusu Prof. Veli Seven ise, yapılan çalışmalarda, Türkiye'nin ilk camisi ve cami etrafında atölyeler ile son Osmanlı dönemine ait evlerin ortaya çıkarıldığını belirterek, "İstanbul dışındaki Osmanlı yaşantısının tüm ayrıntılarını Harput bize sunacak" dedi.

(EK-SK-OK-Y)

Kaynak: İHA