Elazığ: Atatürk'ün Elazığ'a Gelişinin 69. Yıldönümü

Elazığ: Atatürk'ün Elazığ'a Gelişinin 69. Yıldönümü

Atatürk'ün Elazığ'a Gelişinin 69. Yıldönümü Törenlerle Kutlandı.

Elazığ: Atatürk'ün Elazığ'a Gelişinin 69. Yıldönümü

Atatürk'ün Elazığ'a gelişinin 69. yıldönümü törenlerle kutlandı.

Elazığ Tren İstasyonu'nda düzenlenen tören, halk oyunları ekibinin gösterileriyle başladı. Atatürk'ün trenle gelişinin canlandırıldığı törende bir grup öğrenci, Atatürk'ü temsil eden bayrağı Elazığ Valisi Muammer Muşmal'a verdi. Vali Muşmal yaptığı konuşmada, Türk milletinin 7 düvele karşı mücadele ettiği Çanakkale'de Anafartalar kahramanı olarak ün yapan, Cumhuriyeti kuran büyük devlet adamı büyük önder Atatürk'ün, Elazığ'a gelerek şereflendirdiğini söyledi. Muşmal, ''Atatürk'ün Elazığ'a gelişiyle birlikte kent için önemli bir olay daha olmuş. Atatürk, Mamüratül-Aziz olarak bilinen Elazığ için 'Artık bundan sonra buranın adı Elazık olsun' demiştir. İlimiz sonradan Elazığ adını almış. Böylece Aziz şehrimizin isminin de Atatürk tarafından verildiğini biliyoruz'' dedi.

Yapılan konuşmaların ardından törene katılanlar, vilayet binası önüne kadar yürürken, yürüyüş sırasında Zülfü Ağar Polis Meslek Yüksekokulu öğrencileri büyük boyda Türk bayrağı ile Atatürk'ün resmini açtı. Yürüyüşe katılanlara öğrenciler ve vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu.

Atatürk'ün, Elazığ'a gelişi dolayısıyla Tren Garı'nda düzenlenen törenin ardından kutlamalar vilayet önünde devam etti. Vilayet önündeki törene, Vali Muammer Muşmal, 8. Kolordu Komutanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu. Elazığ Belediye Başkanı Süleyman Selmanoğlu, Atatürk'ün yurt gezilerinin birkaç boyutta ele alınması gerektiğini belirtti. Selmanoğlu, buradaki törende, Atatürk'ün bu gezilerinin Türk inkılabını halka anlatması, uygulamaya konulması ve sonuçlarının görülerek değerlendirilmesi açısından önem taşıdığını kaydetti.

Vali Muşmal ve beraberindekiler daha sonra Fırat Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Ergünöz Akçora'nın, ''Elazığ'a gelişinin 69. yılında Atatürk'' konulu konferansı izledi.

Kaynak: İHA