Elazığ: 4. Gezin Çilek Festivali

Elazığ: 4. Gezin Çilek Festivali

Elazığ'ın Maden İlçesi'nde bu yıl 4.'sü düzenlenen "Gezin Çilek Festivali" halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Elazığ: 4. Gezin Çilek Festivali

Elazığ'ın Maden İlçesi'nde bu yıl 4.'sü düzenlenen "Gezin Çilek Festivali" halkın yoğun katılımıyla gerçekleşti.

4. Gezin Çilek Festivali'ne, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sırrı Özbek, Maden Kaymakamı Şükrü Özcan, Gezin Belde Belediye Başkanı Fethi Aydın, ilçe ve belde belediye başkanları, siyasi kuruluşlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Festivalin açılış konuşmasını yapan Gezin Belde Belediye Başkanı Fethi Aydın, Gezin'in sebze ve meyveleriyle meşhur bir belde olduğunun altını çizerek, özellikle çilek festivalinin yapılmasının sebebinin ise, çileğin belde de bir süredir ticari amaçla üretilen bir meyve durumuna gelişinden kaynaklandığını söyledi. Başkan Aydın, konuşmasına şöyle devam etti:

"1960'lı yıllarda Ömer Polat isimli çiftçimizin Bursa'dan getirdiği çileği, Gezin Beldemiz'de yetiştirmesiyle başlayan çilek yetiştiriciliği, bugüne dek beldemizde ve çevre köylerde giderek artış göstermiştir. Ayrıca çilek, bugün beldemizde büyük bir ekonomik destek sağlayan tarım ürünü olmuştur. İşte bu sebeple çilek, festival için en uygun ürün olarak görülmüş ve ilk olarak 1997 yılında 'Gezin Çilek Festivali' düzenlenmiştir. Festivalimiz ilk olarak 1997 yılında yapılmış olmasına rağmen, geçen 9 yıl içerisinde ancak bugün 4.'sü düzenlenebilmiştir. Başlanırken her yıl yapılması düşünülen ve geleneksel hale getirilmesi planlanan festival, bu süreçte yaşanan ekonomik dalgalanmalar, özellikle de Hazar Gölü'nde yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle sekteye uğramıştır. Bugün ise bu problemlerin ortadan kalkması, yöre insanının yüzünü güldürmüş, festivalin 4. kez yapılmasını sağlamıştır. Hazar Gölü'nde su artık eskisi gibi yöre insanına mavi gülüyor."

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sırrı Özbek ise belediyeciliğin görevinin yol, su yapmak olmadığının en açık göstergesini "Gezin Çilek Festivali" ile ortaya konduğunu ifade ederek, "Bugün Avrupa'da yürütülen siyasi çalışmalara baktığımızda karşımıza kent ve kırsal nüfusun artırılması ve kültürün yaygınlaştırılıp, geliştirilmesi çıkıyor. Bu bağlamda ülkemizdeki çiftçilerin yaşam standartlarını yükseltip, bu dalda ekonominin gelişimine katkıda bulunmak çok önemlidir. Masmavi Hazar Gölü ve eşsiz tattaki tarımsal ürünleriyle bilinen Gezin Beldemiz ise bu gelişimi yakalayabilmiş ender yerleşim yerlerimizden birisidir" dedi.

Festival daha sonra en güzel çilek yarışmasında dereceye giren çilek üreticilerine tam, yarım ile çeyrek altınların yanı sıra Maden Kaymakamlığı tarafından dereceye giren tüm yarışmacılara halı hediye edildi. Festival, çeşitli sportif yarışmalarla devam etti.

Akşam saatlerinde ise sahne alan Elazığ Devlet Türk Müziği Korosu, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültür Müdürlüğü Korosu, Şanlıurfa Devlet Türk Halk Müziği Korosu, Diyarbakırlı sanatçılar Kenan Öncü ve Zülküf Altan'ın seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle festival sona erdi.