El Kaide'nin "İkinci Adamı"Nın Öldürüldüğü İddiası
Haberler » Dünya » El Kaide'nin "İkinci Adamı"Nın Öldürüldüğü İddiası - Haberler

El Kaide'nin "İkinci Adamı"Nın Öldürüldüğü İddiası

Beyaz Saray sözcüsü Jay Carney, El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Ebu Yahya el-Libi'nin öldürüldüğünü doğrulayarak, "El-Libi'nin öldürülmesi, örgütün terör ağını, daha önce hiç olmadığı kadar sona yaklaştırdı" dedi.

El Kaide'nin

sözcüsü , El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Ebu Yahya el-Libi'nin öldürüldüğünü doğrulayarak, "El-Libi'nin öldürülmesi, örgütün terör ağını, daha önce hiç olmadığı kadar sona yaklaştırdı" dedi.

Amerikan medyasında, El Kaide terör örgütünün iki numaralı ismi Ebu Yahya el-Libi'nin, Amerikan insansız hava aracı tarafından 'ın kuzeydoğusundaki aşiret bölgesi Kuzey Veziristan'da öldürüldüğü haberleri yer almıştı. Beyaz Saray, el-Libi'nin öldürüldüğünü teyit etti.

Sözcü Carney, el-Libi'nin öldürülmesini "El Kaide'nin çekirdeğine yönelik diğer bir ciddi darbe" olarak tanımladı ve örgütün "çekirdeğinde meydana gelen parçalanmanın bir bölümü"nü oluşturduğunu söyledi.

El-Libi'nin örgütteki deneyimine dikkati çeken Carney, El Kaide'nin onun yerini telafi etmesinin çok zor olduğunu ve bu durumun "örgütün terör ağını, daha önce hiç olmadığı kadar sona yaklaştırdığını" ifade etti.

Carney, el-Libi'nin nasıl öldürüldüğüne yönelik bilgi vermedi.

El-Libi, örgütte, geçen yıl Usame bin Ladin'in Amerikan özel birliklerince Pakistan'da düzenlenen operasyonda öldürülmesinin ardından El Kaide'nin başına geçen Eymen el-Zevahiri'den sonraki "ikinci adam"dı. İnternetten yayınlanan El Kaide'ye ait videolarda sıkça görünen isimlerden biri olan el-Libi'nin öldürülmesi, bin Ladin'in öldürüldüğü operasyondan sonra terör örgütüne indirilen en önemli darbe olarak yorumlanıyor.

Muhabir: Barışkan Ünal

Yayıncı: İbrahim Uyar - WASHINGTON

Kaynak: AA

Manşet

Haberler